Karlovarská krajská nemocnice v Karlových Varech otevřela první obezitologickou ambulanci pro děti v Karlovarském kraji. Klade si za cíl usnadnění práce běžným pediatrům a zachycení co největšího počtu dětí do 19 let z regionu, které mají problémy s nadváhou.
„Dětská obezitologická ambulance sídlí od února v budově dětské polikliniky v Bezručově ulici v Karlových Varech. Zaměřuje se na pacienty s nadváhou či obezitou ve věku do 19 let a je zajištěna pediatrem s postgraduálním školením v oboru obezitologie a školeným nutričním terapeutem. Po otevření Centra pro chirurgickou léčbu obezity pro dospělé v Nemocnici Karlovy Vary v roce 2022 je dalším pracovištěm, které se zaměří na prevenci a léčbu obezity," uvedla mluvčí nemocnice Markéta Singerová v tiskové zprávě. Ambulance je otevřená čtyři dny v týdnu kromě čtvrtka vždy od 08:00 do 18:00 a návštěva je možná na základě předchozího telefonického objednání.
„Naším cílem je zachytit co možná nejvíce dětí s nadváhou a obezitou. Pro správnou diagnostiku a analýzu složení lidského těla slouží v ambulanci profesionální biometrická váha značky InBody 270, která pomocí osmi bodových dotykových elektrod změří složení těla s vysokou přesností," popsal lékař obezitolog Luděk Mrázek. Přístroj stanoví u malých pacientů celkový objem vody v těle, který rozdělí na vodu vnitrobuněčná a mimobuněčnou. Vyhodnotí i minerální látky, kostní hmotu, hmotnost tuku a analyzuje obezity stanovením takzvaného koeficientu BMI. Lékaři tedy odhalí počet procent tuku, analýzu svalů a vypočte i bazální metabolismus.
Obezitu dětí je podle primáře dětského oddělení Karlovarské krajské nemocnice Zdeňka Vaňka třeba vnímat jako celosvětový problém, který je potřeba řešit. „Klíčem k úspěchu není však pouze odborná pomoc zdravotníků, ale i spolupráce s rodiči dítěte. Zavedení obezitologické péče může proto významně přispět k ochraně dětské populace před rozvojem obezity," řekla mluvčí. Cílem ambulance je i naučit děti zdravým návykům v raném věku, kdy mají větší šanci udržet si zdravou váhu a aktivní životní styl i v dospělosti.
„Léčba pacientů s obezitou s sebou pochopitelně nese i vyšší náklady na jejich zdravotní péči. Dítě je během svého vývoje plně závislé na takzvaném obezitogenním prostředí, tedy na rodině, škole nebo celé společnosti. Klíčová je v tomto případě především rodina, ve které dítě vyrůstá," doplnil Vaněk. Zatímco v roce 2016 bylo podle něj dle studií obézních deset procent dětské populace, ze studie z roku 2021 vyplývá, že se nadváha v průměru týká již téměř 16 procent dětí. V dospělé populaci trpí téměř 75 procent dospělých mužů a 60 procent žen nadváhou nebo obezitou. S tím jsou spojená rizika dalších onemocnění, jako jsou například vysoký krevní tlak, mozková mrtvice, diabetes, ortopedické a jaterní obtíže, autoimunitní onemocnění nebo deprese.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.