Obyvatelům Karlovarského kraje zřejmě do měsíce začne sloužit on-line zdravotní pohotovost, tedy lékařské konzultace pro děti i dospělé přes mobilní aplikaci. Vedení kraje tento týden podepíše smlouvu s firmou, která službu bude zajišťovat. Služba bude pro všechny lidi s trvalým pobytem na území kraje zdarma. V kraji je v posledních letech stále obtížnější zajistit pohotovost, což souvisí s nedostatkem lékařů. On-line pohotovost má ulehčit pohotovostním lékařským službám v nemocnicích a lidem, kteří bydlí jinde nebo se nemají jak na pohotovost dopravit.
Kraj zakázku vyhlásil za 9,68 milionu korun a podařilo se ji vysoutěžit za 9,53 milionu. Vítězný dodavatel provozuje on-line pohotovostní lékařskou službu také v Jihočeském kraji. „V pátek přijede celý tým a budeme řešit nejen podpis smlouvy, ale i to, jak co nejrychleji občany seznámit, jak se do aplikace přihlásit, jak si ji stáhnout a jak to celé bude fungovat. Po podpisu smlouvy má firma povinnost celý systém spustit do 30 dnů," uvedl náměstek hejtmanky pro zdravotnictví Petr Kubis (ANO). Obyvatelům by tak služba měla začít sloužit nejpozději ve druhé polovině února. K dispozici bude 24 hodin denně, každý den v týdnu a její služby bude hradit kraj.
Podle Kubise zůstanou v kraji zachovány standardní pohotovosti tak, jak nyní fungují v nemocnicích v Sokolově, Chebu i Karlových Varech. „Služba (on-line pohotovosti) má být ulehčením občanům, kdy se například maminka malého dítěte může spojit s lékařem prostřednictvím aplikace a elektronický recept obdrží během několika minut," popsal novinku náměstek.
Po nahlášení požadavku do aplikace by se měl lékař pacientovi ozvat do 30 minut. Podle Kubise je běžná doba zpětného videohovoru mnohem rychlejší, lékař pacienta kontaktuje do několika minut. Dodavatel má lékaře pro pohotovostní on-line službu nasmlouvány ve více než 70 zdravotnických zařízeních po celé republice.
Kraj bude systém on-line pohotovosti také vyhodnocovat. „Budeme každý měsíc dostávat reporty, v nichž budou čísla, kolik občanů si aplikaci stáhlo a kolik lidí službu využilo. Zajímá nás i jejich věk, a také místa, odkud jsou. Velký bonus vidíme i v možnosti využití aplikace občany, kteří jsou v pobytových službách, kde není nepřetržitě přítomen lékař," dodal Kubis.
Nedostatek praktických lékařů i pediatrů a dalších zdravotnických profesí je hlavním důvodem, proč je v posledních letech stále obtížnější zajistit pohotovostní služby pro pacienty v Karlovarském kraji. Z celkového počtu skoro 130 lékařů v regionu je více než polovina ve věku nad 60 let, třetina dokonce starší 65 let. Kraj se snaží situaci zlepšit třeba stipendijním programem pro studenty medicíny i motivačním programem pro mladé lékaře. Přispívá například na vybavení ordinací. Podporu praktickým lékařům nabízí i obce a při zřízení praxe jsou zvýhodněni i při platbách od zdravotní pojišťovny.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.