Zhruba 30 otužilců se v sobotu 4. ledna vykoupalo v jednom z Boreckých rybníků v Ostrově na Karlovarsku. Slunečné a mrazivé počasí vylákalo na tradiční akci spolku Zimoplavci i desítky diváků. Voda měla dva stupně Celsia, vzduch minus dva.
Před ponorem se plavci rozcvičili a společně si zazpívali hymnu svého spolku. Muži, ženy i teenageři se pak ponořili do vody, kde pobyli několik minut. Několik z nich se do rybníka opakovaně vracelo. Nejčastějším outfitem byly pruhované jednodílné plavky.
„Já osobně jsem z těch, kteří zimoplavčí jednou, maximálně dvakrát do roka, a i proto nemám žádné preference, co se počasí týká. Mně asi dělá největší radost to, že se nám daří vytáhnout lidi z vyhřátých obýváků od televize. Pár z nich se přiznalo, že jsme je inspirovali a díky tomu se z nich stali alespoň jednorázoví zimoplavci na této akci," řekl Miloslav Liška. U dnešních plavců je to tak půl na půl, dodal. Někteří se otužují pravidelně, jiní berou novoroční ponor jako tradici, ale jindy v roce do ledové vody spíše nejdou.
Parta plavců se letos přišla na stejné místo vykoupat ve studené vodě počtrnácté. Začínali v menším z Boreckých rybníků, kvůli špatnému přístupu do vody a nedostatku místa na březích pro diváky se přesunuli postupem let do většího. V posledních letech se ponorů účastní kolem tří desítek plavců a rekord je až 150 diváků, tolik jich na březích podporovalo otužilce i dnes.
„Nejmladší dívence, která s námi do té studené vody vlezla, bylo okolo šesti let," vzpomínal Liška. Teplotní rekord si vybavil minus 15 stupňů. V ten rok kolem koupajících se otužilců jezdili na zamrzlé hladině bruslaři. Nejčastěji se ale počátkem ledna pohybuje teplota vody mezi jedním a pěti stupni. „Zimy už přeci jen nejsou, co bývávaly, takže jsme vždy rádi, pokud je aspoň umrznuto, abychom nebyli od bláta. Žádné velké plavání se nekoná, v ledu vysekáváme díru jen na společnou fotografii, obvykle si vystačíme se sekyrou," doplnil Liška.
Otužilců, a to nejen těch příležitostných, každoročně přibývá. Ponory do ledové vody se podle některých stávají trendem hlavně kvůli příznivému vlivu na imunitu a krevní oběh.
Novoročního ponoru v Ostrově se každou první lednovou sobotu účastní i přespolní otužilci z karlovarského otužileckého spolku, takzvané Lachtaní smečky, nebo kdokoliv příchozí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.