Karlovarský kraj zachová i v příštím roce systém zápůjček pro sociální služby na začátku roku umožňující fungování služeb bez omezení do doby, než dostanou peníze ze státního rozpočtu. Kraj jen částečně program podpory upraví. Opozice v krajském zastupitelstvu žádala, aby se zpřísnil systém kontroly peněz, které kraj službám půjčuje.
„Odboru (sociálních věcí) se povedlo zpracovat analýzu využívání zápůjček. Vyžádali si podklady o všech poskytovatelů, kteří požádali o zápůjčky, a vyvodili z nich dva závěry. Zaprvé, že nedochází ke zneužívání zápůjček. To byla obava a proto byla i velká snaha kontrolovat systém zápůjček, co s nimi poskytovatelé dělají a co si z nich pořizují. Proto není nutné zavádět kontroly, když my jim na začátku roku půjčíme peníze a oni je nám za pár měsíců vrátí beze zbytku. Od roku 2015 se nestalo, aby je někdo zneužil nebo nevrátil. To se prostě neděje," uvedl radní Robert Pisár (STAN).
Opozice v krajském zastupitelstvu namítala, že bez podrobné kontroly nakládání s penězi kraje mohou někteří poskytovatelé například využít půjčky k tomu, aby je investovali do krátkodobých finančních produktů a v podstatě na nich vydělali. Jenže, jak vysvětluje Pisár, u většiny poskytovatelů tvoří naprostou většinu nákladů mzdy zaměstnanců, a to až v míře 80 nebo 90 procent. Půjčky z kraje tak ve skutečnosti poskytovatelé ihned využívají právě na mzdy.
Z analýzy odboru sociálních věcí krajského úřadu ale také vyplynulo, že dosavadní systém půjček na tři měsíce není nezbytný a bude stačit dvouměsíční lhůta. Lednové mzdy se vyplácí až v únoru a únorové v březnu, v dubnu pak už sociálním službám dorazí peníze od státu.
V roce 2024 Karlovarský kraj půjčil sociálním službám na počátku roku 90 milionů korun. Pro příští rok počítá s 80 miliony. Nižší částka vyplývá ze zkrácení doby výpůjčky. Navíc ne všichni poskytovatelé o půjčky na počátku roku žádají.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.