Karlovarský kraj se připojil k projektu Liga férového fotbalu. Dotací 100 tisíc korun podpořili krajští radní tři nízkoprahová zařízení. Jsou patrony projektu, který mladým lidem ze sociálně slabších vrstev pomáhá získávat sociální dovednosti právě sportovními volnočasovými aktivitami.
„Je to vlastně poprvé, kdy se Karlovarský kraj rozhodl podpořit tuto aktivitu. Je zaměřená na děti, mládež a lidi ze sociálně znevýhodněného prostředí, a to takovým způsobem, aby jim pomáhala narovnávat příležitosti do života. Učí je komunikovat a učí je respektovat pravidla tím, že se potkávají na fotbalových utkáních," řekl krajský radní pro sociální věci Robert Pisár (STAN). Ve fotbale se spolu utkají dva malé týmy, většinou hraje šest proti šesti hráčům. Pravidla si domlouvají mezi sebou, což je první fáze. Potom odehrají dva poločasy a třetí fáze je vyhodnocení, jestli hráli férově. Podle Pisára se tím děti učí komunikovat, pracovat v týmu, i to, že se nemluví sprostě, což je penalizováno.
„Projekt je založen na přímém zážitku ze hry, díky tomu dochází u mladých lidí k rozvoji sociálních a vztahových dovedností, jakými jsou týmová spolupráce, respektovat názor druhých nebo zodpovědnost za pravidla a jejich dodržování. Vzhledem k tomu, že projekt cílí převážně na mladé lidi ze sociálně slabších vrstev, mohou tyto nabyté schopnosti významně formovat jejich osobnost a fungování v budoucím životě a zároveň sloužit jako prevence rizikového chování,“ doplnil radní.
V Karlovarském kraji se Liga férového fotbalu hraje pod patronáty nízkoprahových zařízení pro děti a mládež organizací Člověk v tísni, BEZva Nejdek a Světlo Kadaň. Tyto organizace jsou registrované jako sociální služby, ale právě výjezdy na utkání potřebují financovat jiným způsobem, proto jim podle Pisára kraj rozdělil dotační peníze. Aktuálně v kraji funguje šest týmů, dva v Kraslicích a po jednom v Nejdku, Chebu, Sokolově a Oloví.
Liga férového fotbalu, kterou realizuje spolek Fair Play Point spolupracující s více než 40 kluby z neziskových organizací z celé republiky, vychází ze zkušenosti dřívějšího projektu Fotbal pro rozvoj. Měl více než desetiletou historii a vznikl na základě kontaktu s keňskou sportovní organizací Mathare Youth Sports Association, která byla za svou práci s mládeží nominována na Nobelovu cenu míru.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.