Karlovarská nemocnice může na svých centrálních operačních sálech nově využívat sondu, díky která dokáže najít první napadené uzliny u pacientek s nádorem prsu. Nový důležitý přístroj vyšel na téměř 900 tisíc korun.
Nová sonda pomůže lékařům v karlovarské nemocnici mnohem rychleji a přesněji najít sentinelovou uzlinu, která bývá tou první, do které se nádorové buňky rozšíří. Odtud se pak přesouvají do dalšíchlymfatických uzlin.
Díky nově pořízené sondě je detekce sentinelové uzliny snadnější a přesnější. Pacientce se do prsu k nádoru píchne jako indikátor látka, která vyzařuje lehkou radioaktivitu. Na operačním sále poté chirurg, díky sondě, která zachycuje tuto aktivitu, sentinelovou uzlinu nalezne, vyjme a během operace odešle patologovi. Ten je poté schopen říci, zda se v uzlině nalézá metastáza či nikoliv.
„Tato sonda je naprosto zásadní pro operativu nádorů prsu, umí detekovat jak radioizotop technecia, tak radioizotop jódu, kterým jsou značeny například velmi malé, nehmatné nádory,“ uvedla Andrea Jakešová, specialistka na mammologii v karlovarské nemocnici.
Ročně odoperují karlovarští chirurgové přes 100 pacientek s nádorem prsu. Sondu ale mohou lékaři použít i při jiných operacích. Pracovat s ní mohou také u případů zhoubných nádorů kůže.
Sonda mohla nemocnice pořídit díky fondům Evropské unie.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.