Karlovarský kraj udělil poprvé cenu v oblasti ochrany přírody

Autoři | Foto Karlovarský kraj

Karlovarský kraj udělil poprvé cenu za mimořádné aktivity v ochraně přírody. Na desátém Lázeňském festivalu jablek v Mariánských Lázních Zelenou hvězdu Karlovarského kraje převzal zástupce spolku Zamenis, který se stará o udržení kriticky ohrožené užovky stromové v Poohří. Ocenění by se podle náměstka hejtmana Karlovarského kraje Karla Jakobce (ODS) mělo stát každoroční tradicí, protože ekologické spolky vykonávají velmi prospěšnou práci, ale o mnoha z nich veřejnost ani neví.

„Nápad se zrodil na odboru životního prostředí asi před půl rokem. Po vzorů restaurací, které získávají michelinskou hvězdu, by i ti, kteří v Karlovarském kraji pečují o přírodu a v průběhu roku se nějakým zásadním způsobem postarají o ekologii a ochranu přírody, měli být oceněni a zviditelněni. Letos byli navrženi tři kandidáti, komise pak doporučila spolek Zamenis, který se nám stará o udržení populace užovky stromové," řekl náměstek hejtmana Karlovarského kraje Karel Jakobec (ODS).

Kromě ocenění včetně symbolické zelené hvězdy z kovu a skla od výtvarníka Dalibora Nesnídala získá nositel ocenění i dar od kraje 50 tisíc korun.

Spolek Zamenis vedený předsedou Karlem Janouškem se už od roku 2006 snaží o šíření osvěty o největším a nejvzácnějším hadu v Česku, užovce stromové, a stará se o její ochranu. Mezi hlavní aktivity spolku patří budování líhnišť, péče o zídky, osvěta, monitoring výskytu užovky stromové v údolí řeky Ohře a další výzkum.

Podle Janouška, který dnes v Mariánských Lázních cenu přebíral, se asi třicítka členů spolku stará hlavně o vytváření a údržbu líhnišť, což jsou vrstvy rostlinného materiálu, připomínající kompost. Postupné tlení zbytků listů a rostlin v líhništi vytváří stabilní teplotu a vlhkost, kterou hadi pro kladení vajec vyhledávají. Takových líhnišť monitorují členové spolku Zamenis v Karlovarském kraji na tři desítky. „Některá jsou i na soukromých pozemcích, jejich vlastníci s námi spolupracují a mnozí jsou i hrdí na to, že na svém pozemku takové líhniště mají," řekl Janoušek.

Nyní na podzim je čas takzvaného vejcebraní, kdy ochránci užovek prozkoumávají líhniště, aby zjistili, kolik vylíhlých vajec v něm je. V jednom líhništi přitom neklade vejce jen jedna užovka, ale hned několik. "Máme tak i líhniště, kde najdeme i 140 vajec. Není to od jedné samice, ale od několika hadů. Dokonce nám tam kladou vejce nejen užovky stromové, ale i třeba užovky obojkové, které jsou naším nejběžnějším hadem," řekl Janoušek.

Podle počtu vylíhnutých vajec je možné také odhadovat celkovou populaci užovky stromové v oblasti podél toku Ohře. Podle Janouška se pohybuje okolo 600 až 1000 kusů. Jenže tím, že oblast, kde užovka stromová žije, protíná hlavní silnice z Karlových Varů na Chomutov, velké ztráty v populaci zaviní auta, která usmrtí hlavně samce užovky, kteří migrují přes silnicí za samičkami. Dalším nepřítelem, který není původní, je i míval severní a norek americký, kteří se v oblasti také usadili a živí se i hady. Hady by mohl vyhledávat i vlk, který se ale v Karlovarském kraji vyskytuje ve výrazně vyšších polohách a do nížin se nestahuje.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ČR, správa, ekologie, pěstování, Mariánské Lázně, Karlovarský kraj, ochrana přírody, vejce, Karel Janoušek, ODS, Karel Jakobec, Ohře, Česko

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.