Zatímco čápi už odletěli z Česka na africká zimoviště, nebo do teplejších jižních částí Evropy, do těžké práce se pustili dobrovolníci z plzeňského ekologického spolku na ochranu ptactva DESOP. Nastal pro ně čas každoročních rekonstrukcí, úprav a údržby prázdných čapích hnízd.
Údržba čapích hnízd je hodně tvrdá, nebezpečná a špinavá práce. Každý čistič pracuje ve výšce a musí se jednat o zdatné a zkušené lezce. Na některých místech čápi vytvoří opravdu obří hnízda, která je potřeba značně snížit a vyčistit. V hnízdech je hlína, klacky, sláma, trus a zbytky potravy. Ke slovu proto přichází lopata a hrubá síla. Dobrovolníci z DESOP musí hlínu s klacíky odkopat. Napadaná hlína pod hnízdem se pak musí odklidit, naložit a odvézt.
„Expert Radek Zeman ze spolku DESOP už má za sebou snížení hnízda čápa bílého na lokalitě Točník u Klatov. Hnízdo je na námi upravené umělé hnízdní podložce instalované na sušáku hasičských hadic místní jednotky dobrovolných hasičů obce. Hnízdo už bylo opravdu obrovské. Teď je po snížení a opravě připraveno na příští jaro na hnízdění čapího páru,“ uvedl Karel Makoň z plzeňského spolku DESOP.
Na některých hnízdech je potřeba nejen jejich vyčištění a snížení, ale je třeba vyčistit i zanesené okapy na budovách, na kterých je hnízdo umístěné. Zanesené okapy se čistily například pod čapím hnízdem na budově obecních bytů v bývalé škole v majetku obce Velký Bor u Horažďovic. „Na střeše pracoval Josef Boháč, profesionální lezec a arborista pracující ve výškách. Ani zdaleka se nejednalo o jeho první akci, kdy nás podpořil a bezplatně pracoval pro DESOP,“ konstatoval Makoň.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.