Do zámku ve Valči na Karlovarsku se po téměř padesáti letech vrátila kopie obrazu českého barokního malíře Karla Škréty. Jde o stylizovaný portrét Františka Antonína Berky z Dubé a jeho manželky Luisy Ludoviky Anny, rozené Montecuccoli z roku 1672. Obraz byl kvůli ničivému požáru zámku roky uložen v klášteře v Kladrubech společně s originály cenných soch z dílny předního barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna. Autor valečské kopie není znám. Originál je možno vidět v Národní galerii v Praze.
„Historie valečského obrazu je stejně pohnutá jako historie celého zámku. Podle dochovaných fotografií obraz visel nad krbem ještě během 2. světové války za majitele hraběte Larische. Na místě vydržel ještě v časech dětského domova, kdy je zachycen na skupinové fotografii korejských dětí, které na zámku pobývaly," řekla zástupkyně kastelána Alena Zemanová.
Zámek pak v 70. letech minulého století významně poškodil požár. Obraz byl zachráněn, tři roky po požáru zrestaurován a trvale uložen, stejně jako originály barokních soch, v klášteře Kladruby na Tachovsku, odkud se nyní vrátil na své původní místo. Obraz našel místo v Braunově sálu. Společně s ním přivezla speciální firma i fresky ze zaniklého města Doupov, z barokního kostela sv. Alžběty, který dnes už neexistuje. Uloženy jsou zatím v depozitáři. Jejich zavěšení se teprve připravuje.
Originály Braunových soch se z Kladrub do Valče vrátily před dvěma lety. Zámek pro ně vytvořil netradiční expozici doplněnou světelnými a zvukovými efekty v historickém objektu bývalé kovárny. Sochy postav řecké mytologie vytvořil Braun pro Valeč kolem roku 1735. V zámeckém parku ve Valči jsou vystaveny i kopie většiny soch. Kopie čtyř z 28 uměleckých děl ale nebyly vůbec zhotoveny a dalších sedm kopií někdo před lety ze zámeckého parku odcizil.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.