V Karlovarském kraji našlo práci více než 800 uprchlíků z Ukrajiny. Nabídka volných míst je stále široká, přestože mezi uprchlíky je většina žen. Zásadní roli ve zprostředkování práce na sebe vzala Krajská hospodářské komora Karlovarského kraje (KHK KK). Zaměstnávání pomáhá i to, že se stále více dětí z Ukrajiny dostává do škol. Problematické ale zůstává ubytování, protože dočasné ubytování v hotelech nebo penzionech zřejmě v dalších měsících s nastupující turistickou sezonou skončí.
KHK KK začala s pomocí s hledáním zaměstnání už v počátku uprchlické vlny. Na webových stránkách komory je rozsáhlá nabídka pracovních míst, včetně popisu práce v ukrajinštině. "Kromě toho jsme uspořádali i mimořádné veletrhy práce v Karlových Varech a Chebu a příští týden bude stejná akce v Sokolově," řekla ředitelka KHK KK Lenka Mansfeldová. Hospodářská komora pořádá i kurzy češtiny a připravuje i kurzy podnikání. Právě veletrhy práce jsou ideálním místem, kde se zaměstnavatelé mohou zkontaktovat se zájemci o práci.
"Podařilo se nám nasbírat kontakty na všechny momentálně vypsané pozice, tedy pro zhruba pět kuchařů a číšníků. Kontaktů mám ale mnohem více a doufám, že s nástupem sezóny najde v naší společnosti uplatnění více lidí,“ uvedla po veletrhu práce v Karlových Varech personální ředitelka hotelu Imperial Karlovy Vary Petra Pelíšková.
V Chebu nabízelo pracovní místa u stánků 15 zaměstnavatelů, které navštívily téměř dvě stovky zájemců o práci. "Získali jsme kontakty na zhruba čtyři desítky uchazečů o práci, z toho přibližně 75 procent bylo ukrajinských občanů. Aktuálně největším problém jsou ubytovací kapacity v kraji, což ale řeší většina zaměstnavatelů,“ uvedli zástupci společnosti DHL Solutions.
Podle průzkumu, který zpracovalo Sdružení pro zahraniční investice - AFI, by uprchlíci z Ukrajiny mohli významně pomoci s doplněním chybějících zaměstnanců. Z průzkumu vyplývá, že v západních Čechách (Karlovarský, Plzeňský a Ústecký kraj) pracovníci chybí v 75 procentech průmyslových firem. Celkem 64 procent firem ze západních Čech v březnovém průzkumu v reakci na aktuální situaci uvedlo, že uprchlíci mohou zaplnit pracovní místa a vyřešit tak dlouhodobý problém s nedostatkem pracovníků. Jak ale hlavně o nekvalifikované pozice.
Podle informací úřadu práce se podařilo v Karlovarském kraji zaměstnat asi 830 ukrajinských uprchlíků. Mezi nimi jsou také zdravotníci, někteří z nich našli práci v Karlovarské krajské nemocnici. "Akreditované lékaře, kteří přišli z Ukrajiny, si chceme držet na pomocných pracích, dokud neproběhne ten proces, který musí podstoupit. A netýká se to jen lékařů, ale obecně zdravotního personálu," řekl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN).
I města a jejich organizace se podílí na zaměstnávání uprchlíků. "V rámci organizací, které jsou pod městem Karlovy Vary, zaměstnáváme ukrajinské uprchlíky v lázeňských lesích a v lázeňských parcích. Zatím to jsou v těch parcích jednotky a v lesích desítky. Co se týká města jako takového, tak město zaměstnalo dvě pracovnice na Trocnově na recepci na dohodu o provedení práce," řekla primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová (ANO).
Zatímco zpočátku děti z Ukrajiny byly spíše s rodinami, postupně se hlásí do škol. Mateřské školy na území kraje nyní navštěvuje asi 170 dětí ukrajinských uprchlíků, základní školy zhruba 1150. Nejvíce dětí nastoupilo do škol v krajském městě. V Karlových Varech a obcích v jeho pověřené působnosti bylo od 14. března přijato do školek a škol už přes 700 ukrajinských dětí.
Podle primátorky Pfeffer Ferklové už volná místa v mateřských školkách došla. Město ale jedná s Člověkem v tísni o zřízení takzvané adaptační skupiny pro děti do šesti let, která by měla sídlit pravděpodobně v bývalé základní škole na nábřeží Jana Palacha. Tam už město provozuje sklad humanitární pomoci a zdejší tělocvična je připravena i jako nouzové ubytování pro případ, že by došly místa pro uprchlíky v jiných, komfortnějších prostorách.
Na středních školách je přijetí žáků podmíněno alespoň základní znalostí českého jazyka. Proto Karlovarský kraj od 4. dubna spustil kurzy pro zájemce z řad ukrajinských dětí ve věku 14 až 18 let, které se mohou průběžně učit češtinu a následně nastoupit ke studiu. "V současnost navštěvují střední školy jen jednotky žáků, podle našich informací podalo přihlášky v rámci přijímacího řízení zhruba 100 uchazečů z Ukrajiny," uvedla mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.
Obtížnější bude pro uprchlíky najít praktického lékaře a hlavně lékaře dětského. Oba obory jsou v kraji nedostatkové. Pro akutní péči ale kraj zřídil UA Point v karlovarské nemocnici, kam mohou přijít jak dospělí, tak i děti.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.