Stovky vzletů absolvují každý rok posádky Letecké záchranné služby (LZS) Armády ČR v Líních u Plzně, které zajišťují tuto službu pro Plzeňský a Karlovarský kraj. Do nemocnic přepraví vrtulník s volacím znakem Kryštof 07 stovky pacientů. Z deseti stanovišť letecké záchranné služby v ČR pouze to v Líních provozuje armáda. Pro pacienty létají armádní záchranáři čtyřiadvacet hodin denně, jako jediní mohou na palubě vrtulníku převážet dva pacienty najednou.
I na nejzazší místa regionu dorazí armádní záchranářský vrtulník létající až dvousetkilometrovou rychlostí do 30 minut, většinu svého území pokryje rychleji. Z Líní létají vojenští letečtí záchranáři 31 let, z toho přes 20 let na vrtulnících W-3A Sokol. „Armáda má celkem šest vrtulníků se zdravotnickou zástavbou, které procházejí pravidelnou generální opravou u výrobce v Polsku. Tento víceúčelový vrtulník se používá i pro plnění jiných úkolů armády," řekla mluvčí základny v Líních Jolana Číhová. Od aktivace musí vrtulník s posádkou, kterou tvoří dva piloti, palubní technik, lékař a sestra nebo záchranář, vzlétnout do tří minut.
Pacienty vozí převážně do plzeňské fakultní nemocnice. Nejčastěji vrtulník vzlétá k těžkým dopravním nehodám, vážným úrazům, zástavám oběhu, pádům či skokům z výšky nebo například k lidem, kteří se zraní při parašutismu. Piloti i drtivá většina zdravotníků jsou příslušníci armády. V letech 2017 až 2020 armáda zajišťovala i jihočeskou LZS v Bechyni.
„Do statistik roku 2021 si stanoviště LZS Armády ČR Líně zapsalo 644 vzletů, z toho v 83 případech to bylo v noci. Na základě mezikrajské spolupráce vypomáhaly posádky Kryštofa 07 i u několika případů ve Středočeském, Jihočeském a Ústeckém kraji. Dvakrát vzlétl vrtulník v rámci přeshraniční spolupráce do Německa," uvedla Číhová. Primárních vzletů k nehodám, úrazům, zástavám oběhu a podobně bylo loni téměř 500. V roce 2020 měli letečtí záchranáři z Líní 567 zásahů, z toho bylo 96 v noci. Nalétali přes 466 hodin, z toho v noci 87 hodin. Loni ošetřili 650 pacientů - 479 bylo v kritickém či vážném zdravotním stavu, z nich 158 bylo resuscitováno nebo s ventilační podporou. O rok dříve transportovali 578 pacientů.
Loňský rok byl pro letecké záchranáře výjimečný. Kvůli pandemii koronaviru se některé nemocnice ocitly na hranici svých lůžkových kapacit. Armáda proto v prvním čtvrtletí uvolnila druhý vrtulník s kompletní posádkou pro transporty pacientů s nejtěžším průběhem onemocnění covid-19 z přetížených krajů do nemocnic s dostatečnou volnou kapacitou lůžek ARO a JIP, řekla Číhová. „Posádky transportovaly celkem 57 pacientů a nalétaly necelých 129 hodin. Covidový vrtulník létal z přetížených nemocnic v Karlovarském, Ústeckém či Libereckém kraji do nemocnic na Vysočině, do nemocničních zařízení v Jihočeském kraji nebo v Praze a výjimkou nebyly ani lety do nemocnic v Moravskoslezském kraji," dodala.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.