Vichřicí nalomenou špici kostelní věže v Sokolově se konečně podařilo snést na zem

Autoři | Foto HZS KVK

Specializované firmy snesly na zem nalomenou špici věže kostela sv. Jakuba Většího v Sokolově. Věž poničil 19. února silný vítr, který nalomil kříž na jejím vrcholu. Hasiči jej při vichřici jen provizorně připevnili.

"Je potřeba sundat ten kříž a zbytek trámu, který ten kříž nese. A ten otvor, který tam tím pádem vzniknul, je třeba zakrýt takovou čepičkou," řekl novinářům místní farář Petr Bauchner. Kdy bude kostel definitivně opraven, ale neví. “Teď ty výhledy nejsou asi o tom, že se budou opravovat kostely. Spíš se budou řešit daleko závažnější věci,” řekl Bauchner v narážce na situaci na Ukrajině.

Asi čtyřmetrová špička visela na věži zachycená. Pod kostel dopoledne přijely dva vysoké jeřáby. Jeden nesl klec s pracovníkem specializované firmy, druhý měl původně snést uvolněnou špici kostela. Jak se ale ukázalo, druhý jeřáb byl moc krátký. Proto nakonec ulomenou část věže i kabinu snesl větší z jeřábů. Celá akce trvala asi čtyři hodiny. Už první průzkum poškozené věže zjistil, že trám, který nesl špici věže, byl nahnilý a zřejmě pod silou větru nevydržel. Kříž tak visel ve výšce bezmála 50 metrů jen díky provizornímu zajištění.

O snesení věže se hasiči pokoušeli ještě během vichřice

Těžký litinový kříž ulomený během vichříce ze špičky věže kostela v Sokolově zůstal 19. února viset zachycený za drát na hromosvodu. Hasiči se bezprostředně poté z výškové techniky pokusili kříž zajistit, v padesátimetrové výšce ale kvůli stále silnému větru nebylo možné z výškové techniky bezpečně pracovat. Dva hasiči lezci tak vylezli až na špičku věže, kde ulomený kříž zajistili tak, aby nedošlo k jeho dalšímu posunu. Náročný zásah tehdy trval několik hodin. Snesení špice věže se plánovalo na pozdější dobu, až se uklidní vítr. 

Sokolovský kostel sv. Jakuba Většího pochází z druhé poloviny 17. století a až na drobné úpravy zůstal v původní podobě. Dochovaly se v něm i zvony, které, na rozdíl od mnoha jiných, nebyly odvezeny v době druhé světové války. Podle ředitele sokolovského muzea Michaela Runda kopule věže skrývá i schránky s listinami z roku 1880, kdy se kostel obnovoval po požáru v roce 1873, a pak z roku 1935, kdy kostelní věž dostala novou měděnou krytinu.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky vichřice, kostelní věž, hasiči, poškozená věž, kostel, Sokolov, jeřáb, druhá světová válka, Ukrajina

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.