pondělí 14. června 2021 Roland

Živé sekačky se vrací do třešňového sadu v Karlových Varech

Po zimní přestávce se vrací stádo ovcí do ovocného sadu u Pražské silnice. Třináct jehňat a jednu bahnici získaly Lázeňské lesy Karlovy Vary od soukromého hospodáře z Doupovského Hradiště. Zvířata sem vypustili za jediným účelem, nahradí sekačky. Navíc je toto řešení šetrnější a ekonomičtější.

Pastva se zde osvědčila už v loňském roce. Je ekonomicky výhodnější, a zejména se jedná o šetrnější formou péče o cenný porost tradičních odrůd třešní a višní. Ovce zůstanou na pastvě do konce vegetační sezóny, poté se opět vrátí na farmu.

„Jehňata se narodila na Vánoce, nyní jsou tedy půlroční, a stádo vede jedna stará ovce,“ popisuje nové obyvatele sadu jejich chovatel a doplňuje: „Zdejší pastvu přijaly velmi dobře. Naše pastviny jsou o 300 metrů výš, tam ještě není tak krásně zelená tráva.“ Pastva a přirozené hnojení přispějí k tomu, že bude tráva kvalitnější. Počet ovcí by měl být na údržbu dostatečný, případně budou přivezeny další.

Ovce jsou nenáročné na péči

Ovcím postačí jim vydatná pastva a stín. V letním období nepotřebují ovce doplňkové krmivo. K dispozici mají sůl, podle které chovatel zjistí, jestli jim pastva samotná zajistí dostatek minerálních látek. Samozřejmostí je stálý přísun vody.

„Pro začátek jsme jim dali i sešrotované obilí, aby si zvykly, že tady je jejich nový domov, zklidnily se a nebyly ve stresu,“ vysvětluje chovatel. S ovcemi už mají v sadu své zkušenosti. „Vloni na jaře jsme sem přivezli malá jehňata a na podzim jsme je ani nemohli zvednout do vozíku,“ pochválil si chovatel.

Sad třešní a višní o rozloze 2,2 hektaru u Pražské silnice je v Karlovarském kraji unikátní. Roste zde 190 stromů. Dvě třetiny z nich byly vysazeny pravděpodobně už před druhou světovou válkou. Najdeme tu několik desítek starých odrůd. Mezi nejvzácnější patří Lyonská raná třešeň, žlutoplodá třešeň Droganova, měkkoplodé odrůdy Kaštánka a Růžovka. Mezi ovocnářské klenoty patří také pěstované odrůdy višní Amarelka královská, Královna Hortenzie nebo Sladkovišeň raná.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Lázeňské lesy Karlovy Vary

Štítky Karlovy Vary, lázeňské lesy, chovatel, ovce, ovocný sad

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.