Celé území Karlovarského kraje je tak pokryto takzvanými malými sanitkami, ve kterých do terénu vyjíždí záchranář a lékař. Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje (ZZS KVK) má na všech pěti výjezdových základnách k dispozici moderní Škodu Kodiag.
„Vozidla jsou upravena dle našich požadavků tak, aby vyhovovala potřebám záchranářů a provozu zdravotnické záchranné služby. V úložném prostoru vozu je umístěno výsuvné plato, na kterém jsou připevněny zdravotnické přístroje a ostatní potřebné prostředky pro zásah na místě události jako například ruční svítilna, ochranné přilby a batohy záchranářů. Vozidla jsou vybavena paketem pro zvýšenou ochranu podvozku, přídavným nezávislým topením, parkovací kamerou a ledničkou pro skladování léčivých přípravků. Vozidla jsou také vybavena spojovací technikou, navigačním a sledovacím systémem a dále výstražným světelným a zvukovým zařízením.“ řekl Petr Královec, vedoucí provozního oddělení ZZS KVK.
Nová, speciálně upravená Škoda Kodiag, která plní funkci takzvané malé sanitky, bude umístěna na základnu v Sokolově, která je aktuálně nevytíženější v celém kraji. Stávající vozidlo bude ze Sokolova přesunuto na základnu v Teplé, kde měli dosud starou Škodu Yeti.
„Škoda Kodiaq vyšla na necelých 1,5 milionu Kč, včetně zástavby. Většinu finančních prostředků pokryly finance z Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů a necelých 10 % uhradila ZZS KVK z vlastních zdrojů,“ uvedla Petra Bakurová, PR referentka ZZS KVK.
Vedle zmiňované malé sanitky převzali včera krajští záchranáři také dva logistické speciály pro případy vzniku mimořádných událostí v kraji.
„Jedno vozidlo je umístěno na výjezdové základně Cheb a druhé na výjezdové základně Karlovy Vary. Nová vozidla nahradila starý dosluhující speciál. Jejich nákupem došlo k rozdělení materiálu do dvou na sobě nezávislých vozů a tím lepšímu rozložení sil na celé území kraje. Cílem je samozřejmě včasný dojezd na místo události kdekoliv v kraji,“ upřesnil ředitel ZZS KVK Jiří Smetana.
Obě vozidla jsou jedinečná především svojí zástavbou v nákladovém prostoru, kde jsou vestavěny regály a úložné prostory. Celý nákladový prostor je rozdělen na technické vybavení (elektrocentrála, osvětlení vozidla i okolí, nafukovací stan a další nezbytné nářadí), materiální vybavení (pomůcky pro fixaci, imobilizaci a transport zraněných, box pro kyslíkovou terapii) a zdravotnické vybavení (zajištění základních životních funkcí, zástavu krvácení, teplotní management, vybavení pro ochranu před vysoce virulentními nákazami a další nezbytné ochranné prostředky).
„Oba speciály nabízí možnost ošetření minimálně 60 osob, což může být potřeba v případě vzniku mimořádné události na území Karlovarského kraje,“ uvedl Lukáš Kos, vedoucí pracoviště krizové připravenosti ZZS KVK.
Logistické speciály byly celé uhrazeny z dotace na krizovou připravenost od Ministerstva zdravotnictví ČR. Jedno vozidlo stálo 1,6 milionu Kč, celkem tedy 3,2 milionu Kč. To ocenil i hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (KOA), který si nové vozy osobně prohlédl. „Je skvělé, že se daří zajišťovat obnovu vozového parku záchranářů z externích finančních zdrojů. Bylo by dobré, kdyby tento trend pokračoval i v budoucnu,“ dodal hejtman, který se vedle nových vozidel prohlédl i celou karlovarskou výjezdovou základnu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.