Počasí dnes19 °C, zítra19 °C
Čtvrtek 19. září 2024  |  Svátek má Zita
Bez reklam

Lidé letos přispěli do sbírky potravin rekordním množstvím zboží

Rekordních 440 tun zboží věnovali lidé v sobotní sbírce potravin. Vybralo se necelých 400 tun potravin a téměř 50 tun hygienických potřeb. Sbírka pokračuje dále v některých eshopech a další zboží by měly přinést firemní a komunitní sbírky.

Lidé mohli v sobotu ve stovkách obchodů nakoupené zboží darovat za pokladnami do připravených nákupních vozíků. „I přes extrémně náročné hygienické podmínky proběhla sbírka ve všech 603 prodejnách bez problémů," uvedli organizátoři v tiskové zprávě. Sbírka byla podle nich letos důležitější než v jiných letech, protože koronavirová epidemie způsobila výrazný nárůst počtu lidí v tíživé životní situaci, což sklady potravinových bank vyprázdnilo.

Situaci potravinovým bankám letos navíc zkomplikovalo to, že jarní sbírka byla kvůli první vlně epidemie zrušena. „Zásoby se tak ve skladech potravinových bank dostaly na minimum. Moc děkujeme všem dárcům, kterým není lhostejný osud lidí ohrožených chudobou nebo sociálním vyloučením," podotkla ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová. Získané zboží potravinové banky roztřídí a předají neziskovým organizacím, které je rozdělí samoživitelkám, osamělým seniorům, rodinám v krizi, bezdomovcům či lidem s psychickým a tělesným postižením.

Zájem o sbírku je vyšší

Už dříve Láchová uvedla, že za září a říjen se zvýšil zájem o pomoc potravinových bank zhruba o 40 procent. Mezi novými žadateli jsou zvláště lidé, kteří přišli kvůli koronaviru o práci nebo mají minimální příjmy.

Nakoupené zboží mohli lidé v sobotu nechat za pokladnami mezi 08:00 a 18:00 v některých prodejnách řetězců Albert, Billa, dm drogerie markt, Globus, Kaufland, Lidl, Rossmann a Tesco. Mohou také nejméně do 1. prosince darovat připravené balíčky přes internetový obchod sítě Tesco a Rohlik.cz. Do počátku prosince také Tesco prodloužilo sbírku za pokladnami. „Přislíbeny jsou rovněž firemní a komunitní sbírky," uvedli organizátoři. Už sobota ale překonala výnos potravinové sbírky z loňského podzimu, při které se pro potřebné vybralo 330 tun potravin a 52 tun drogistického zboží.

Řetězce přispívají i během roku

Mimořádnými dary se chystají přispět také obchodní řetězce, uvedli jejich zástupci. Třeba Tesco dary svých zákazníků zvýší dalšími potravinami o 20 procent, Penny Market namísto aktivního zapojení do podzimní sbírky věnuje čtyři miliony korun. Rohlik.cz přidá deset tun potravin, Globus daruje zboží za 370 tisíc korun. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza připomněl, že obchodní řetězce věnují potravinovým bankám zboží průběžně po celý rok. „Například letos to za deset měsíců bylo bezmála 5000 tun potravin," uvedl.

Do organizace sbírky zasáhla epidemie koronaviru. Na sběrném místě byli maximálně dva dobrovolníci s ochrannými prostředky a předávka darovaného zboží byla bezkontaktní. Zatímco loni se do sbírky zapojilo přes 4000 dobrovolníků, letos jich bylo asi 600.

V Karlovarském kraji se vybralo 12 tun zboží

Při sobotní potravinové sbírce se podařilo vybrat v Karlovarském kraji přes 12 tun zboží. Potraviny a drogistické zboží si postupně přerozdělí sociální organizace, které je rozdají lidem v nouzi. V potravinové bance je nyní přes 15 tun zboží, chybí ale zboží, které by se jinak vybralo při jarní potravinové sbírce, která se zrušila. Poptávka je nyní kvůli epidemii koronaviru vysoká, řekl ředitel potravinové banky Milan Hloušek.

"Já jsem si přál, aby to bylo minimálně jako loni na podzim, kdy jsme do skladu napěchovali 10,5 tuny darovaného zboží. Rekordní sbírka ale nebyla, před lety se vybralo 14 tun zboží," řekl Hloušek. V potravinové bance je nyní dostatek potravin, jako jsou oleje, mouky, cukr i dětské pleny. Naopak chybí některé zboží z drogerie. Sbírky se pravidelně účastní i velké obchodní řetězce, ty ale drogistické zboží zpravidla nedodávají, protože jim nekončí doba trvanlivosti jako u potravin, uvedl Hloušek.

Ředitel uvedl, že poptávka po potravinách kvůli epidemii koronaviru výrazně roste. "Sociální služby mají větší zájem o potraviny, protože roste počet lidí, kteří se dostali do krize. Například kvůli koronaviru přišli o práci a nemají peníze ani na jídlo," uvedl ředitel. "Roste ale i počet jednotlivců, kteří nás o potraviny žádají sami. My je směřujeme na nejbližší sociální službu či sociální odbor," dodal Hloušek.

Sociální organizace už poptávají potraviny a posílají seznamy, co potřebují. "My ale musíme šetřit a potraviny rozdělovat postupně, abysme měli i na příští rok. Zásoby doplňujeme, ale kvůli tomu, že nebyla sbírka na jaře, toho máme méně," řekl Hloušek.

Potravinovou banku Karlovarského kraje založily v roce 2015 regionální neziskové a charitativní organizace Pomoc v nouzi, Armáda spásy a Farní charita. Potraviny z banky odebírají například i organizace Člověk v tísni nebo SOS dětské vesničky.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto sbírka potravin

Štítky Sbírka potravin, potraviny, charita, zboží, jídlo, banka, Tesco, pandemie covidu-19, obchodní řetězec, Karlovarský kraj, Globus, Rohlik.cz, Svaz obchodu a cestovního ruchu České republiky, Tomáš Prouza

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Lidé letos přispěli do sbírky potravin rekordním množstvím zboží  |  Společnost  |  Zprávy  |  Karlovarská Drbna - zprávy z Karlových Varů a Karlovarského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.