Počasí dnes22 °C, zítra23 °C
Úterý 26. září 2023  |  Svátek má Andrea
Bez reklam

Karlovarské muzeum se podílí na budování syslích kolonií po celé republice

Sysel obecný patří mezi nejvzácnější druhy savců v České republice. Na počátku tisíciletí byl tento druh na pokraji vyhynutí. Muzeum Karlovy Vary spolupracuje na výzkumu a ochraně syslů už od roku 2012. Kurátor přírodovědných sbírek muzea a zoolog Jan Matějů je jedním z autorů záchranného programu.

„Díky soustavné péči se daří počet syslů zvyšovat a vznikají i nové syslí kolonie. V loňském roce byl známý jejich výskyt na třiceti devíti místech s celkovou odhadovanou početností 7 500 jedinců. O sysly pečuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR v rámci Záchranného programu o sysla obecného. Spoluautorem záchranného programu je kurátor přírodovědných sbírek muzea a zoolog Jan Matějů, který se rovněž podílí i na současném vypouštění syslů do volné přírody,“ vysvětluje PR manažer karlovarského muzea Lev Havlíček.

Vypouštění syslů do volné přírody se poprvé zkoušelo pod hlavičkou CHKO Slavkovský les v letech 1999 a 2000 na Vítkově vrchu u Karlových Varů.

„Sysli zde nějakou dobu přežívali, ale bohužel dlouhodobě se tady neudrželi. Nové pokusy s vypouštěním jsme začali až v roce 2016, kdy bylo nutné posílit vymírající populaci syslů na golfovém hřišti v Olšových Vratech. Do umělých nor a nor zbývajících „místních rezidentů“ jsme vypustili dvaadvacet syslů ze Zoo Hluboká a v následujícím roce dalších dvaadvacet syslů, tentokrát ze Zoo Norimberk. Pokus se podařil a dnes už na hřišti zase žije více než stovka syslů,“ říká Jan Matějů.

   Agentura ochrany přírody a krajiny a Muzeum Karlovy Vary se tímto způsobem pokouší zachránit i další malé populace syslů na letišti v Hodkovicích nad Mohelkou, v Roudnici nad Labem a také v Břeclavi.

   „Letos jsme již po druhé posílili nevelkou populaci syslů na letišti v Roudnici nad Labem a dvacet syslů ze Zoo Brno jsme do umělých nor vypustili na letišti v Břeclavi. Kromě toho podporujeme i zcela nově založenou kolonii syslů na Písečném vrchu v Českém středohoří. Tam jsme letos vypustili celkem čtyřicet syslů pocházejících z Německa a také ze Zoo Hluboká,“ přibližuje dále zoolog.

Většině populací, které byly uměle vypuštěny, se zatím vcelku daří. V lokalitě Hliniště pod Milou však prvotní výsadek z roku 2019 úspěšný nebyl.

„Nevíme přesně, proč se vypouštění na Hliništi nepodařilo, na vině může mimo jiné být velmi horké počasí i přílišné množství křovin v okolí. Každopádně se pokusíme vzniklé chyby napravit a se sysly se na Hliniště v následujícím roce vrátit,“ dodává Jan Matějů.

Podíl Muzea Karlovy Vary na realizaci Záchranného programu spočívá především v odborném dohledu nad výběrem lokalit pro vypouštění a v nastavení způsobu, jakým jsou sysli obecní na lokalitu vypouštěni. Kromě toho se muzeum soustavně věnuje mapování syslích lokalit v celé ČR a monitoringu početnosti syslů.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Muzeum KV

Štítky příroda, sysel obecný, zzáchrana populace, zoo, Karlovy Vary, muzeum, kolonie, Muzeum Karlovy Vary, Česko, letiště, Zoo Hluboká, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Břeclav, Roudnice nad Labem, Zoologická zahrada Brno

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Karlovarské muzeum se podílí na budování syslích kolonií po celé republice  |  Společnost  |  Zprávy  |  Karlovarská Drbna - zprávy z Karlových Varů a Karlovarského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.