Památku politických vězňů, kteří byli v 50. letech minulého století nuceni pracovat v uranových táborech, si v sobotu připomněli účastníci pietních setkání v Karlovarském kraji. Akce se konala v rámci každoroční vzpomínkové události Jáchymovské peklo. Mezi zúčastněnými byla i radní Karlovarského kraje Ludmila Vocelková.
Vzpomínková akce začala v Horním Slavkově a pokračovala u Rudé věže smrti ve Vykmanově. Právě tam pronesla Vocelková svou řeč. „Stojíme dnes na místě, které nese těžké, ale důležité svědectví naší novodobé historie. V nelidských podmínkách zde pracovaly stovky mužů odsouzených ne za zločiny, ale za své názory, víru, postoje či prostou touhu po svobodě. Dnes zde proto skládáme květiny jako tichý, ale silný vzkaz: nezapomínáme,“ uvedla radní a zavzpomínala i na svého strýce, který byl vězněn v nedalekém Jáchymově.
Oblast Jáchymova a Horního Slavkova byla v době minulého režimu místem téměř dvou desítek táborů, kde vězni vykonávali těžkou a často životu nebezpečnou práci. Mnoho z nich byli političtí vězni odsouzení ve vykonstruovaných procesech. Odhaduje se, že táborymi prošlo až 65 tisíc lidí.
Vzpomínkové události pořádá Spolek Nositelé odkazu Jáchymovské peklo, který každoročně sdružuje pamětníky i veřejnost. K přítomným promluvil také ministr kultury Martin Baxa. Ten mimo jiné zmínil, že se po letech jednání podaří Rudou věž smrti ještě letos převést na stát. V budoucnu by zde mělo vzniknout muzeum připomínající temnou kapitolu českých dějin.
Vzpomínkový program bude pokračovat i v neděli. V Jáchymově se od 9 hodin uskuteční mše, po níž bude v 10 hodin následovat položení květin u památníku Brána ke svobodě. Organizátoři zvou veřejnost, aby se přišla poklonit památce těch, jejichž životy byly s místními lágry neoddělitelně spojeny.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám