Nelidské podmínky komunistických trestaneckých táborů si včera pošestatřicáté připomněli bývalí političtí vězni v Horním Slavkově na Sokolovsku. Ministr kultury Martin Baxa (ODS) na pietním shromáždění novinářům řekl, že významná památka takzvaného Jáchymovského pekla, Rudá věž smrti ve Vykmanově u Ostrova, přejde ještě letos do majetku státu.
Jáchymovské peklo, tedy pracovní tábory, v nichž byly v 50. letech minulého století nuceně vězněny tisíce lidí, není podle Baxy stále tak známé, jak by být mělo. "Jsem proto velice rád, že během letošního roku bude Rudá věž převedena do vlastnictví státu. Považujeme to za významný závazek vůči těm, kteří tady trpěli. Bude rekonstruována a bude v ní vybudováno živé místo pro připomínání komunistického teroru a také pro vzdělávání mladé generace," uvedl ministr.
Majetkoprávní kroky by podle něj měly být dokončeny ještě letos. Jakmile bude památka ve vlastnictví státu a spravovat ji bude Národní památkový ústav, začne se pracovat na projektové dokumentaci a v budoucnu na samotné rekonstrukci. "Ta bude velmi náročná, jelikož se tam již podepsal zub času. Ale vznikne po ní místo, kde budeme vzpomínat a současně se vzdělávat tak, aby se takovéto věci nemohly opakovat," dodal Baxa. Pamětníků pracovních táborů v Jáchymově a Horním Slavkově už podle něj dnes nežije mnoho.
Dnešního pietního aktu se u památníku Jáchymovského pekla na hřbitově v Horním Slavkově zúčastnil i dvaadevadesátiletý Leo Žídek. V letech 1952 až 1960 byl v Jáchymovských dolech, kde prošel ústředním táborem Bratrství, pak jej přidělili do Horního Slavkova. Tam prošel tábory Svatopluk a Prokop a poté dvěma tábory na Příbramsku. "Je to důležité připomínat, protože víme sice, co to byl holokaust, nacismus, ale co to byl komunismus, který byl snad ještě obludnější, to už se dneska velice rádo zapomíná. Takže hlavně mladé generaci je to dobré připomínat, aby nenaletěli zase na nějaké takové sliby a tendence, které se doposud u nás objevují," řekl Žídek.
Pietní akce pokračovala ve Vykmanově. V sobotu bude završena přímo v Jáchymově, kde budou dopoledne položeny věnce k památníku politických vězňů Brány ke svobodě. Zájemci si budou moct prohlédnout také expozici Jáchymovské peklo, která je věnována památce politických vězňů. Otevřena byla v roce 2023.
V Horním Slavkově byly v 50. letech vybudovány čtyři trestanecké pracovní tábory. V Jáchymově jich bylo 15. Nuceně tam pracovali v hlavně političtí vězni. Tábory jich prošlo asi 70.000, mnozí v nich zemřeli, další si odnesli z těžké práce na rubání uranu pro Sovětský svaz doživotní zdravotní následky. Mnozí také zemřeli při pokusu o útěk.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám