Ve Svatavě u Sokolova odhalili expozici připomínající ženský koncentrační tábor

Autoři | Foto Památník Terezín

Ve Svatavě na Sokolovsku 7. května odhalili stálou venkovní expozici připomínající největší ženský koncentrační tábor v Evropě. Představení výstavy doprovázel i pietní akt k 80. výročí osvobození tábora.

O expozici se postarala iniciativa Paměť národa ve spolupráci s městysem Svatava. Účastníci pietního aktu položili na pomník symbolicky pampelišky, kterými vězněné ženy vítaly před 80 lety americké vojáky.

Existenci tábora připomíná ode dneška expozice přímo v jeho bývalých prostorech. „Necháváme návštěvníky vstoupit do tábora a na příhodných místech jim nabízíme několik pohledů do jeho prostoru, které mohly zažívat i samotné vězeňkyně. Při pohledu skrz tabule z litého plexiskla před návštěvníky tak vyvstává tábor - daleko rozlehlejší než jeho jakási parková úprava, prázdný a syrový,“ popsal tvorbu expozice její kurátor Viktor Portel. Představení expozice doplnila modlitba za oběti, zazněly i vzpomínky bývalých vězeňkyň v podání dětí z Divadelního ateliéru Paměti národa Karlovy Vary.

Podle starostky obce Evy Třískové (nez.) je odhalení expozice dalším krokem ke zvyšování důstojnosti a kvality pietního místa ženského koncentračního tábora. „Na utrpení žen, které jím prošly, bychom neměli nikdy zapomenout,“ řekla. Projekt za 1,1 milionu korun je z 95 procent podpořen z Integrovaného regionálního operačního programu. Městys z něj získal peníze prostřednictvím výzvy Místní akční skupiny Sokolovsko. Restaurování památníku vyšlo na dalších zhruba 250 tisíc korun.

„V letošním roce je ještě v plánu instalace hudebních a světelných efektů do krytu, který jsme svépomocí občanů předloni vyčistili a loni k němu vznikla cesta. Nechali jsme rovněž zrestaurovat památník a sochu,“ připomněla Třísková. Památník nechal městys zřídit na památku stovek vězněných a usmrcených žen, připomíná tábor asi na desetině původní rozlohy.

Největší na českém území

V loňském roce odhalil ve Svatavě výzkum 15 studentů archeologie ze Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) a britské univerzity v Cambridge objekt táborové kuchyně a zbytky plotu, kterým byl tábor obehnán. „Dochovala se betonová podlaha baráku, ve kterém byly umístěny vězeňkyně. Ve spolupráci s městysem Svatava a Muzeem Sokolov připravuje Katedra archeologie ZČU virtuální rekonstrukci tábora, která by mohla být přístupná návštěvníkům přímo na místě prostřednictvím aplikace do mobilních telefonů,“ uvedl vedoucí katedry Pavel Vařeka.

Svatavský ženský koncentrační tábor byl pobočkou kmenového tábora ve Flossenbürgu. Ve Svatavě byly vězněny ženy nejen z Československa, ale i z celé okupované Evropy. Od roku 1943 do 7. května 1945, kdy tábor osvobodila americká armáda, v něm bylo vězněno až 750 žen. Byl největším na tehdejším českém území, jeho plocha přesahovala 18 tisíc metrů čtverečních. Tábor nebyl vyhlazovací, ale pracovní. Ženy z něj docházely do svatavské továrny na výrobu leteckých součástek. Přesto ve Svatavě umíraly. Podle Třískové byl tábor v šedesátých letech spálen a srovnán se zemí.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky historie, 1945, Svatava

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.