čtvrtek 29. října 2020 Silvie

Hejtman chce výjimku Němců i pro Karlovarský kraj

Zařazení České republiky Německem mezi rizikové země z hlediska šíření nákazy COVID-19 je těžkou ranou pro Karlovarský kraj. Ten se totiž nedostal mezi výjimky, které Německo udělilo pro dva české regiony, Ústecký a Moravskoslezský kraj. Lázeňští hosté z Německa tak narychlo odjíždějí z lázní a ruší lázeňské pobyty.

„Rozhodnutí Německa je pro nás naprosto fatální a našim lázním to může zlomit vaz. Po první vlně koronavirové krize jsme všichni společně, jak lázeňské hotely a domy, tak lázeňská města Karlovy Vary, Mariánské a Františkovy Lázně i Karlovarský kraj, udělali všechno pro to, aby se lázeňství vzpamatovalo z odlivu hostů. A nyní jsme opět v situaci, kdy německá klientela odjíždí, ruší zájezdy, protože se před odjezdem z ČR musí testovat a hrozí jim karanténa,“ popisuje hejtman Petr Kubis (ANO) s tím, že vše působí tak, že pobyt v našem regionu není bezpečný.

Ten se obává hluboké krize, proto se obrátil s žádostí o pomoc na premiéra Andreje Babiše a ministra zahraničí Tomáše Petříčka. Ty požádal, aby se pokusili situaci zvrátit a sám také jednal s  vládní prezidentkou bavorského regionu Horní Franky Heidrun Piwernetz, zástupci Zemského ředitelství Sasko, s představiteli Generálního konzulátu ČR v Drážďanech a v Mnichově.

„Ministr mě informoval, že na státní úrovni jednají o tom, aby Karlovarský kraj dostal výjimku a zařadil se k regionům, které pro německé návštěvníky nejsou rizikové. Samozřejmě nevíme, jestli se to podaří, ale musíme bojovat,“ pokračuje Petr Kubis.

Podle prezidenta Svazu léčebných lázní Eduarda Bláhy a předsedy Asociace hotelů a restaurací ČR hosté lázní zasílají předem čestné prohlášení, při příjezdu je jim měřena teplota před vstupem do zařízení, kde jsou vyšetřeni. Poté zůstávají díky délce léčebných pobytů dlouho v uzavřené a zdravotně dozorované společnosti v zařízeních s násobně vyšší mírou hygienických opatření než jinde. Navíc se ani v létě v lázních jako zdravotnických lůžkových zařízeních neodložily roušky.

Pomoc vlády byla při první vlně pro lázně v Karlovarském kraji rychlá a účinná, velký zájem byl o lázeňské vouchery ze strany domácích hostů, vracet se ale začali i němečtí návštěvníci, kteří tvoří 50 procent klientely lázní. „Do Bavorska a Saska dojíždí z našeho kraje kolem 15 tisíc pendlerů, mnoho z nich je přitom nepostradatelných v kritické infrastruktuře příhraničních oblastí Bavorska a Saska. Proto by německá strana měla i k tomuto přihlédnout a pomoci pro změnu naší ekonomice, lázním, cestovnímu ruchu,“ uzavřel Petr Kubis.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky koronavirus, lázně, cestování, omezení, hejtman, Karlovarský kraj, vláda ČR, Německo

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.