Počasí dnes11 °C, zítra11 °C
Sobota 2. března 2024  |  Svátek má Anežka
Bez reklam

Do Karlových Varů přijedou mladí pěvci z celého světa. Přijedou si zasoutěžit

Do 57. ročníku Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka, která se uskuteční od 3. do 10. listopadu v Karlových Varech, se přihlásilo 74 pěvců a pěvkyň z 15 zemí. Je to méně než loni, kdy pořadatelé zaznamenali 87 soutěžících. Letošní soutěž vyvrcholí 9. listopadu v Karlovarském městském divadle finálovým kolem kategorií Junior a Opera. Pěvci zazpívají po jedné árii s doprovodem Karlovarského symfonického orchestru s dirigentem Jiřím Štruncem.

„S letošní účastí jsme i přes mírný pokles soutěžících spokojeni. Dvaadvacet účastníků v kategorii Operních nadějí je hodně," řekla producentka festivalu Jana Beranová.

Pořadatelé soutěže se v minulých letech potýkali s malým zájmem mužských soutěžících. Loni se přihlásilo 19 mužů a 68 žen, letos je pěvců třiadvacet. „Zvýšený zájem mužů nás potěšil," podotkla Beranová.

Karlovarský symfonický orchestr se představí také 10. listopadu v Karlovarském městském divadle na závěrečném koncertu vítězů a laureátů soutěže spojeným s udílením cen. Půjde o přibližně 20 zvláštních cen operních scén včetně národních divadel, symfonických orchestrů, hudebních festivalů, společností, měst a osobností. Tyto ceny jsou většinou spojeny s pozváním k honorovanému hostování, nastudování operní role nebo koncertní příležitosti. Rozpočet Dvořákovy pěvecké soutěže je stejný jako loni, kdy činil přibližně 1,9 milionu korun.

Pěvecká soutěž Antonína Dvořáka je otevřená pro pěvce a pěvkyně do 35 let. Ke dvěma kategoriím Junior a Opera přibyly v roce 1996 kategorie Píseň a v roce 2014 kategorie Operní naděje pro pěvce a pěvkyně od 16 do 20 let. Výkony pěvců bude hodnotit porota, ve které letos zasednou její předseda Peter Dvorský, Magdaléna Hajóssyová, Zdeněk Šmukař, Ondřej Hučín, Jiří Nekvasil a další osobnosti v oboru pěvectví.

Do Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka se loni přihlásilo 87 pěvců a pěvkyň ze 17 zemí. Rekordní tak zůstal 40. ročník s téměř 120 účastníky. Soutěž vznikla v roce 1966, aby rozvinula tehdejší pěvecké školy a dala příležitost mladým zpěvákům. V soutěži v minulosti uspěli například Roman Janál, Gabriela Beňačková, Eva Urbanová a Adam Plachetka.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Facebook/Mezinárodní pěvecká soutěž A. Dvořáka

Štítky Karlovy Vary, Zpívání, Pěvci, Soutěž

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Do Karlových Varů přijedou mladí pěvci z celého světa. Přijedou si zasoutěžit  |  Kultura  |  Zprávy  |  Karlovarská Drbna - zprávy z Karlových Varů a Karlovarského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.