Jak vnímali smrt naši předci? A jak vypadal rituál pohřbívání v době bronzové? Na otázky týkající se dřívějšího pohledu na smrt odpoví nová expozice chebského muzea, jež návštěvníky láká na exponáty z krypt, hřbitovů i kostelů.
Nová výstava Smrt pohledem archeologie, kterou pořádá Muzeum Cheb, přiblíží návštěvníkům jednu z tradičních disciplín archeologie, jíž se chebští odborníci dlouhodobě věnují. Zkoumání náhrobních kamenů a dávno zaniklých hřbitovů odhaluje tajemství pohřbívání našich předků, jejichž pohled na smrt se od současného velmi lišil.
Expozice, jejíž vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 2. září v 17:00 a zájemcům se oficiálně otevře ve čtvrtek 3. září, se nachází ve Velkém sálu Muzea města Cheb. K vidění jsou exponáty zapůjčené z majetku měst Skalná i Chodov. „Rádi bychom poděkovali všem, se kterými jsme spolupracovali v rámci samotných archeologických výzkumů a kteří tak dali najevo, že ochrana archeologického kulturního dědictví jim není lhostejná,“ uvedla k akci mluvčí města Cheb Simona Liptáková.
Výstava představí, jak vypadal vývoj pohřebního ritu na Chebsku od doby bronzové až po minulé století. Expozice nabídne pohled na movité exponáty z krypty kostela sv. Mikuláše v Chebu či hrobky rodiny Hendrichů ve Skalné. Chybět nebude ani mohylník z doby bronzové u Žírovic či raně slovanská pohřebiště na Chebském hradě a Třebeni. „Představen dále bude tamější zaniklý středověký až raně novověký hřbitov. Zároveň budou ke zhlédnutí i památky ze hřbitovů, které zanikly až po roce 1945 a dnes jsou již běžným archeologickým pramenem,“ dodala Liptáková.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.