Největší problémy jsou na hraničním přejezdu Pomezí nad Ohří, kde se tvoří kolony. Jen za včerejší den tam policisté zkontrolovali přes tři tisíce osob a necelých patnáct set vozidel. Na dvou zbývajících přechodech je situace klidnější. I přesto se ozývají hlasy volající po otevření dalších přechodů.
„Karlovarská policie v rámci svého působení na státních hranicích České republiky přijala veškerá možná personální, organizační i technická opatření za účelem efektivního plnění úkolů vyplývajících zejména z usnesení vlády o přijetí krizového opatření,“ říká krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí.
Na třech přechodech, které jsou Karlovarském kraji v současnosti otevřené, včera policisté zkontrolovali celkem 4470 osob a 2547 vozidel.
„Nejfrekventovanějším hraničním přechodem je Pomezí nad Ohří (CZE) – Schirnding (DEU), kde policisté včera zkontrolovali 3 094 osob a 1 435 vozidel. Na hraničním přechodu Vojtanov (CZE) – Schönberg (DEU) to bylo 1031 osob a 779 vozidel a na Božím Daru (CZE) - Oberwiesenthal (DEU) zkontrolovali 345 osob a 333 vozidel,“ pokračuje mluvčí.
Kontrola těchto osob spočívá v tom, že policistům předloží doklady a dokumenty opravňující je k překročení státní hranice. Tyto osoby musí policisté zkontrolovat v evidencích, zjistit zda spadají za účelem vycestování do výjimek ze zákazu volného pohybu nebo zda splňují podmínky pro vstup na území ČR.
„Dále se zjišťuje, v jakém režimu překračují státní hranici a zda se na ně vztahují karanténní opatření či nikoliv. Všechny tyto informace policisté evidují prostřednictvím mobilní bezpečné platformy a tato administrativa je nezbytná pro plnění následných úkonů,“ vysvětluje Kateřina Krejčí.
Policisté ujišťují veřejnost, že v místech určených pro překračování státních hranic České republiky s Německem nasadili maximální počet policistů a tam, kde to bylo technicky možné, rozšířili počet jízdních pruhů, aby co nejvíce zamezili vzniku kolon. Byly i rozděleny jízdní pruhy zvlášť pro osobní a nákladní vozidla, aby došlo k urychlení jejich odbavování. O ten samý postup byli požádáni i pracovníci na německé straně hranice.
„Byl jsem se osobně podívat na Pomezí a jsem přesvědčen, že za vzniklé dopravní komplikace rozhodně nemohou policisté, kteří provádějí kontrolu. Ti každý den zkontrolují tisíce vozidel a osob a zvládají to velice dobře. Jedná se o velmi náročnou práci jak po fyzické, tak po psychické stránce. V této složité době za kolegy na hraničních přechodech stojím a jejich dobře odvedené práce si velmi cením,“ uvedl Petr Macháček, ředitel Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje.
Problémy na hraničních přechodech vnímají i starostové obcí v pohraničí a samozřejmě i vedení Karlovarského kraje. Všichni volají po změnách a případném otevření dalších přechodů. Problematickou situaci navíc někteří řidiči řeší tím, že hranici překračují na lesních cestách, cyklostezkách a dalších místech.
„Setkáváme se s odsunutými zátarasy a víme, že lidé překračují hranice všude možně. Uvažujeme o tom, že nainstalujeme fotopasti. Policisté údajně používají k monitoringy drony. Situace je opravdu katastrofální. Žádali jsme ministra vnitra o otevření dalších přechodů, ale nikdo nás neslyší,“ postěžoval si místostarosta Chebu Jiří Černý.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.