Počasí dnes3 °C, zítra2 °C
Středa 1. února 2023  |  Svátek má Hynek

V Karlovarském kraji začala stavba dvou nových nádražních budov

V Karlovarském kraji začala Správa železnic (SŽ) stavět dvě nové výpravní budovy za téměř 100 milionů korun. Nové objekty budou v příštím roce sloužit cestujícím v Chodově a Aši. Financované jsou ze 70 procent z evropských peněz v rámci Národního plánu obnovy, řekl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Nevyhovující nádražní budovy v Chodově i v Aši stavbaři zbourají. „Vždy je velkým tématem, zda ponechat stávající objekty, které mají svůj historický ráz a občané to vnímají často až jako artefakt," uvedl Svoboda. Nový objekt bude podle něj bezbariérový, nízkoenergetický a vkusně zakomponováný do dané oblasti.

Ve stanici Chodov bude situován nedaleko vstupu do nového podchodu, vybudovaného při nedávné výstavbě moderních nástupišť za 500 milionů korun. Nynější výpravní budova je ve špatném technickém stavu, provozní náklady jsou vysoké. Nový objekt za 34,4 miliony korun bude jednopodlažní, energeticky úsporný, částečně zapuštěný do terénu. Součástí bude nové parkoviště, boxy pro úschovu kol a úprava prostranství. Hotovo by mělo být do podzimu příštího roku.

Podle chodovského starosty obyvatelé stavbu nové budovy vítají. Radnice usilovala ještě o prodloužení současného podchodu do Hrnčířské ulice, záměr nyní SŽ připravuje. Chodov se bude podílet na stavbě chodníků, zastávky a točny autobusu či veřejného osvětlení. Náklady budou několik milionů korun.

Stavba nádražní budovy v Aši bude nákladnější, vyjde na 68,8 milionu korun. Nahradí objekt z roku 1971, který je z dnešního pohledu naddimenzovaný a je také v nevyhovujícím stavu. Ve spolupráci s městem upraví Správa železnic také prostor před nádražím, vybuduje malý autobusový terminál a parkoviště. Město za ně zaplatí 11 milionů korun. S dokončením se počítá koncem příštího roku.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Město Aš

Štítky , Nádraží, Rekonstrukce, , Karlovarský kraj, Správa železniční dopravní cesty, Chodov, Jiří Svoboda

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.