pondělí 10. května 2021 Blažena

Řidiči už nebudou polehávat po sedačkách, těšit se mohou na nové odpočívárny

Dopravní podnik Karlovy Vary (DPKV) přichází s projektem odpočíváren, které budou postupně instalovány na vybraných konečných stanicích jednotlivých autobusových linek. O tom, kde bude první, a kolik taková odpočívárna vybavená toaletou a umyvadlem s teplou vodou stojí, jsme si povídali s Jiřím Vaněčkem (ODS), předsedou představenstva DPKV.

Řidiči karlovarské městské hromadné dopravy se dočkají novinky v podobě odpočíváren. Kde budou postaveny a jaké bude jejich vybavení?

Budou postaveny na konečných zastávkách, kde mají řidiči bezpečnostní přestávky. Jde nám o to, abychom našim řidičům poskytli kvalitní zázemí a zpříjemnili jim tak výkon jejich práce, takže kromě toho, že zde budou mít vyhřívanou odpočinkovou místnost, zde bude i teplá voda a wc.

Mělo by se jednat o jakési obytné kontejnery. Co je třeba udělat proto, abyste je mohli na vybraná místa instalovat?

Cesta to nebyla úplně jednoduchá, před námi se to od vzniku dopravního podniku v roce 1954 nepodařilo nikomu vyřešit. Jednak tím, že umístění je těchto odpočíváren je potřeba umístit na konkrétním pozemku v těsné blízkosti konečné zastávky, ten však není na pozemcích DPKV, kdy soukromí vlastníci pozemků se k tomu záměru stavěli negativně. Obdobné to bylo s přivedením inženýrských sítí (voda, odpad, elektřina). A zapomenout nesmíme na projektovou dokumentaci, stavební povolení nebo územní souhlas, a veškeré projednání s dotčenými subjekty a orgány. Nakonec ale za pomoci města Karlovy Vary a náměstka Tomáše Trtka se toto podařilo vyřešit a 1. 4. 2021 jsme předali první místo k realizaci stavby.

Předpokládám, že instalace odpočíváren bude probíhat postupně. Kolik jich tedy ve městě chcete vybudovat a v jakém časovém horizontu?

Přesně tak, první odpočívárna bude na konečné zastávce Stará Kysibelská a hotova bude do konce května letošního roku. Následně se bude realizovat odpočívárna ve Staré roli, která by měla být také dokončena ještě v letošním roce. Do konce roku chceme tedy zrealizovat tyto dvě odpočívárny a následně pokračovat v příštím roce s výstavbou dalších, ale je potřeba dořešit, stejně jako u těchto prvních dvou, majetkoprávní oblast dotčených pozemků a inženýrské sítě.

Jak velká je z pohledu Dopravního podniku investice do těchto odpočíváren? Dá se na to sehnat nějaká dotace, nebo vše budete hradit ze svého rozpočtu?

Výše investice se vždy odvíjí právě od vyřešení majetkoprávních záležitostí a přivedení inženýrských sítí. Obecně se dá říci, že kompletní náklady na výstavbu jedné odpočívárny se pohybuje v rozmezí cca 350–750 tis Kč, podle složitosti přivedení inženýrských sítí a stavebních úprav.

Odpočívárny mají sloužit k dejme tomu důstojnějšímu odpočinku řidičů. Jak budou zabezpečeny proti vniknutí třetích osob? Budou třeba hlídány kamerovým systémem nebo napojeny na PCO?

Přesně tak, kromě zabezpečení proti vniknutí nezvaných hostů budou i napojeny na pult PCO.

A nyní se pojďme podívat na cestující a zákazník dopravního podniku. Mohou se i oni těšit na nějaké zlepšení nebo zkvalitnění poskytovaných služeb?

Pro naše cestující jsme na květen letošního roku připravili naprostou novinkou, která usnadní život nejen cestujícím v městské hromadné dopravě, ale i turistům, řidičům automobilů a dalším návštěvníkům Karlových Varů. Jedná se o mobilní aplikaci, která se jmenuje Vary Virtual. Za tímto názvem se skrývá revoluční mobilní aplikace, kterou budou lidé moci od května používat nejen ve veřejné dopravě, nabídne totiž i mnoho služeb, které jsou čistě virtuální, tedy on-line. Díky této nové mobilní aplikaci si bude moci cestující čistě on-line pořídit Karlovarskou kartu, tedy dlouhodobé časové jízdné (měsíční, čtvrtletní, pololetní nebo roční), dále zakoupit jednorázovou jízdenku na MHD nebo např. na lanovou dráhu Diana či turistický autovláček, zaplatit parkování nebo si pořídit povolenku k vjezdu do lázeňského území, sledovat on-line polohu autobusu, vidět odjezdy jednotlivých linek našich autobusů ze všech zastávek, vyhledat si konkrétní spojení autobusu nebo např. sledovat hustotu provozu, dopravní uzavírky ve městě, nehody a podobně.

Hodnocení článku je 76 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto dpkv

Štítky doprava, odpočívárny, novinka, řidiči, DPKV, Karlovy Vary

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.