Karlovarská správa Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) odstranila v loňském roce v Karlovarském kraji 19 nelegálních reklamních ploch z ochranného pásma dálnice D6 a od silnic první třídy. Podobně i Krajská správa a údržba silnic (KSÚSKK) odstranila loni v kraji deset billboardů od silnic nižších tříd. Další dva nelegální reklamní poutače zlikvidovali jejich majitelé sami.
Odstranění billboardů a reklam z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy vyžaduje novela zákona o pozemních komunikacích platná od září 2017. Do roku 2023 nesl odpovědnost za odstraňování reklamních zařízení krajský úřad. Na základě legislativních změn přešla od roku 2024 tato povinnost na správce silnic, tedy na ŘSD a KSÚSKK. Proces, který vede k likvidaci nelegální reklamní plochy, však zůstává podle Hnízdila stejně administrativně náročný i po úpravách v legislativě.
"Největšími komplikacemi celého procesu jsou dohledání vlastníka, komunikace s ním a následné vymáhání likvidace nelegálního reklamního zařízení," popsal krajský ředitel ŘSD Lukáš Hnízdil. Obtížné je podle něj často i zajištění odborně způsobilé firmy, která billboard odstraní.
Správce komunikace upozorní vlastníka reklamního zařízení na povinnost odstranit ho. Pokud vlastník v dané lhůtě nereaguje, přebírá tuto povinnost správce komunikace a poutač musí na vlastní náklady odstranit. Ani ŘSD ani KSÚSKK však nemají potřebnou vlastní techniku. "Soutěžíme proto odborné firmy s potřebnými jeřáby či plošinami. Náklady na odstranění následně vymáháme na majiteli reklamního zařízení," uvedl Hnízdil.
KSÚSKK objednává odstranění billboardů u krajské společnosti Údržba silnic Karlovarského kraje. Odstranění poutače vyjde podle ředitele Šlachty včetně demontáže a uskladnění a případné likvidace na 10 000 korun bez DPH u betonové konstrukce, na 5000 korun bez daně u ocelové konstrukce a na 3000 korun rovněž bez DPH v případě plachtové reklamy.
"Jelikož tuto problematiku řešíme ve větším rozsahu až po změně zákona od ledna 2024, přesné počty billboardů odstraněných od roku 2017 ani výši s tím spojených nákladů tedy neevidujeme. Do té doby byly nepovolené reklamní poutače odstraňovány většinou samotnými vlastníky po námi zaslaných výzvách," řekl ředitel KSÚSKK Jiří Šlachta.
Odstranění billboardů z ochranného pásma dálnic a silnic první třídy z bezpečnostních důvodů vyžaduje novela zákona o pozemních komunikacích platná od září 2017. Silničáři tehdy napočítali u dálnic a silnic první třídy v celé republice přibližně 3000 nelegálních reklam. Rozměry ochranného pásma se liší podle druhu komunikace, u dálnic to je 250 metrů, u silnic první třídy 50 metrů a u vozovek nižších tříd 15 metrů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.