Počasí dnes1 °C, zítra-1 °C
Čtvrtek 21. listopadu 2024  |  Svátek má Albert
Bez reklam

Experti přesunuli hnízdo čápa černého do bezpečnější lokality, starou poškodila vichřice

Náročnou akci mají za sebou experti z Dobrovolnického ekologického spolku – ochrana ptactva. Na Komářím vrchu u Rotavy pomáhali se stěhováním hnízda čápa černého. Poprvé tam umělou hnízdní podložku instalovali před osmi lety. Teď ale musí čápi jinam. Porost totiž zasáhla vichřice a už tam není bezpečno.

Experti z plzeňské záchranné stanice a Dobrovolnického ekologického spolku – ochrana ptactva (DESOP) patří mezi zkušené odborníky a mají s instalacemi i stěhováním čapích hnízd bohaté zkušenosti. Tentokrát vyjížděli do Karlovarského kraje na žádost hlavního koordinátora ochrany a výzkumu čápů černých Františka Pojera.

„Vyslal nás přesunout stávající čapí hnízdo z vichřicí poškozeného lesa na sousední bezpečnější lokalitu. Akce tentokrát realizována ve spolupráci s místním revírníkem panem Barochem za podpory a na povolení Karlovarského krajského úřadu,“ uvedl šéf spolku DESOP Karel Makoň. Spolu s kolegy přesunuli kovovou podložku z cíleně poraženého smrku na novou lokalitu do bukového porostu, který je pro tyto čápy a jejich hnízdo mnohem bezpečnější.

„Čáp černý v posledních desetiletích částečně změnil nároky na prostředí. Během 60.–70. let minulého století, kdy se naším územím začal šířit, se ze zbytků pralesovitých lesních porostů postupně přestěhoval i do běžných hospodářských lesů. V nich si staví svá velká hnízda hlavně na modřínech. V posledních několika letech přicházejí zprávy o poklesu pozorování až úplném vymizení čápů černých," uvádí Agentura ochrany přírody a kraji ČR. Letos se může veřejnost zapojit do pozorování čápů černých. „Výsledky letošního sčítání budou proto velmi zajímavé a zároveň důležité pro další prognózu vývoje populace a pro případné návrhy opatření na ochranu těchto čápů," dodávají odborníci.

Zapojte se do sledování a sčítání čápů na jejich hnízdech napříč Českem

V čapích hnízdech je na území celé České republiky už je hodně živo. Čápi už mají vajíčka. Dobrovolníci se mohou právě zapojit do dlouhodobějšího a nesmírně zajímavé projektu sledování a především sčítání čápů bílých, který organizuje Česká...

 

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Karel Makoň, DESOP

Štítky stěhování hnízda, přesun hnízda, DESOP, záchranná stanice živočichů, čáp černý

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Experti přesunuli hnízdo čápa černého do bezpečnější lokality, starou poškodila vichřice  |  Zprávy  |  Karlovarská Drbna - zprávy z Karlových Varů a Karlovarského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.