Úspěšnost maturantů mírně vzrostla, problém u studentů nástaveb trvá, tvrdí inspekce

Autoři | Foto Pixabay.com

Podíl studentů středních škol, kteří neuspěli u maturitní zkoušky, se meziročně mírně snížil. V jarním termínu roku 2023 neuspělo 17,3 procenta studentů, kteří se o její složení pokusili, na jaře roku 2022 to bylo 20,8 procenta studentů. Nejčastěji měli problémy s maturitou studenti nástavbového studia, neuspělo jich 39,8 procenta, v loňském roce to bylo 48,1 procenta.

Šest procent studentů, kteří se k maturitě letos na jaře přihlásili, ji nakonec nedělalo. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou zveřejnila Česká školní inspekce.

Maturitní zkoušku plnilo 98 procent studentů gymnázií, kteří se k ní přihlásili. Šest procent gymnazistů maturitu nezvládlo. U studentů středních odborných škol se ke zkoušce nedostalo 6,9 procent studentů, studenti nástavbových studií se k maturitě nedostali v 15,6 procentech případů.

Podíl studentů, kteří maturitní zkoušku nakonec nekonají, je podle inspekce na odborných a nástavbových školách vyšší i proto, že na konci maturitního ročníku neprospějí z některých předmětů. U žáků nástavbového studia se zároveň stává, že po přihlášení k maturitě zanechají studia.

Nejhorší výsledky mají žáci v matematice, v jarním termínu maturitních zkoušek letos neuspělo 12,4 procenta studentů, kteří maturovali poprvé. V roce 2022 to bylo 10,1 procenta žáků. Výsledky žáků v matematice se zhoršují třetím rokem, přesto ale nejsou horší než v roce 2020, kdy neuspělo 17,6 procenta žáků.

V češtině a v cizím jazyce se maturantům dařilo lépe než před rokem. Společnou zkoušku z češtiny úspěšně zvládlo 94 procent studentů, společnou zkoušku z cizího jazyka 96,7 procenta.

Státní maturita je podle zákona povinná z českého jazyka a literatury, druhý předmět si studenti vybírají mezi matematikou a cizím jazykem. Letos se maturity konaly od 2. do 4. května. Podle novely zákona z roku 2020 organizuje Cermat jen didaktické testy. Ústní a písemné zkoušky z češtiny a cizích jazyků se přesunuly na úroveň škol. I to může být podle inspekce jedním z důvodů zlepšení výsledků společné části maturit.

Gymnazisté častěji neuspějí v profilové části maturity, kterou připravuje škola, konkrétně to bylo pět procent studentů. Společnou část maturitní zkoušky zvládlo letos na jaře 98,6 procenta gymnazistů. U společné části maturity uspělo 88,9 studentů středních odborných škol, v profilové části neuspělo 13,6 procenta těchto žáků. U studentů nástavbových škol je situace opačná, častěji se jim nedaří ve společné části zkoušky. V letošním roce neuspělo ve společné části 31 procent studentů nástavbových škol, v profilové části 19 procent.

Studium letošních maturantů ovlivnila v minulých třech školních letech opatření proti epidemii covidu-19 spojená s výukou na dálku. Někteří odborníci na vzdělávání proto upozorňovali, že tak žáci mohli mít studium obtížnější. V letech epidemie byly zkoušky pro maturanty upravené, letos se konaly ve standardním režimu.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Škola, vzdělání, česko

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.