Karlovarskému kraji se zatím nepodařilo získat peníze na opravu rašelinového pavilonu stojícího vedle nákladně opravených Císařských lázní v Karlových Varech. Pavilon je nyní zahalen plachtou s potiskem původního vzhledu budovy bývalého technické zázemí Císařských lázní. Peníze se ale budou hledat dál.
Dvoupatrový rašelinový pavilon, odkud se původně dopravovala léčivá rašelina do sousední lázeňské budovy, není na rozdíl od Císařských lázní památkově chráněný. Jeho oprava by ale byla nákladná, hlavně kvůli tomu, že má rozsáhlý podzemní trakt, který by bylo nutné odvodnit. Vzhledem k blízkosti řeky Teplé to nebude jednoduché. Odhady na rekonstrukci se pohybovaly okolo 130 milionů korun. Druhou možností by bylo pavilon zdemolovat a nahradit jej replikou, což by vyšlo levněji. Třetí možností je stržení pavilonu a využití prostoru pro jiné účely, ale to se nelíbí památkářům.
„Rašelinový pavilon nebyl součástí celé rekonstrukce národní kulturní památky Císařské lázně. Není součástí toho objektu. My jsme chtěli nejprve čerpat z Národního plánu obnovy, tam jsme ale skončili pod čarou v rámci projektů. Zkoumali jsme i možnost revitalizace brownfieldů z podporou evropských peněz, ale tam ty parametry byly napsány tak, že rašelinový pavilon je nesplňoval. Proto jdeme cestou, že stále hledáme vhodný externí zdroj, ale aby esteticky nerušil atmosféru zrekonstruované budovy, tak jsme přistoupili k dočasnému zkrášlení objektu potištěnou plachtou, která evokuje původní podobu pavilonu," uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (STAN).
Karlovarský kraj chtěl rašelinový pavilon financovat z Národního plánu obnovy a vytvořit v něm kulturní a společenské centrum, které by rozšiřovalo možnosti sousedních Císařských lázní.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.