Karlovarský kraj chce plánování rozvoje regionu přenést do plně digitalizovaného prostředí

Autoři | Foto kr-karlovarsky

V následujících obdobích plánuje Karlovarský kraj přenést řízení rozvoje území regionu do plně digitalizovaného prostředí. Díky tomu bude možné sladit výstavbu budov z pohledu přípravy rozpočtu stavby, energetické náročnosti i dobu udržitelné existence objektů.

Kraj chce využít metodu BIM (Building Information Modeling), tedy vytvoření digitálního modelu – dvojčete budovy, který bude zahrnovat veškeré informace o objektu pro jeho realizaci, správu a provoz po dobu jeho užívání. To zároveň umožní získaná data propojit s digitální technickou mapou Karlovarského kraje a pracovat s nimi při plánování výstavby a rozvoje infrastruktury v okolí, v rámci celého regionu. Později by se tato data mohla promítnout i do připravované Digitální mapy veřejné správy ČR.

Plán Karlovarského kraje koresponduje s iniciativou Evropské komise, která nese název „Nový evropský Bauhaus“. „Myšlenku nového evropského Bauhausu, která vychází z avantgardní německé umělecké školy 20. let minulého století, oznámila loni předsedkyně EK Ursula von der Leyen. Cílem je sjednotit úsilí v oblasti architektury, designu, udržitelnosti a investic s ohledem na snahu o dosažení klimatické neutrality v Evropě. Veškeré nápady a řešení by měly v první řadě šetřit životní prostředí, vycházet z potřeb lidí, ale zároveň omezovat zátěž pro naši planetu. My bychom chtěli začít uplatňovat tento přístup i v našich rozvojových plánech,“ vysvětlil hejtman Petr Kulhánek (STAN).

Pilotním projektem, kde si kraj novou metodu vyzkouší, bude rekonstrukce budovy B krajského úřadu, která stejně jako ostatní objekty úřadu slouží už 20 let a technické problémy v podobě netěsnících oken, přehřívání prostor i konstrukčních závad se kupí. „V rámci předprojektové a projektové přípravy se vytvoří digitální model budovy, který bude následně upraven podle skutečné realizace. Tento model se stane zdrojem pro digitální technickou mapu a pro správu celé budovy,“ uvedl hejtman.

V současnosti se zpracovává územní studie areálu krajských institucí, která by měla určit směr vývoje celého areálu v Karlových Varech - Dvorech. „Zvažujeme, že bychom si tuto územní studii nechali zpracovat prostřednictvím informačního modelování prostředí (3D, virtuální realita), do kterého nám zapadne právě také informační model rekonstruované budovy B. Z našeho pohledu je takovýto přístup k rozvoji části území Karlovarského kraje velmi podstatný hlavně proto, že jej chceme následně uplatnit i pro další části kraje,“ doplnil vedoucí odboru investic Tomáš Brtek.

Karlovarský kraj se tímto chce co nejvíce přiblížit i plánované digitalizaci stavebního řízení a řídit svůj pokrok v souladu s národními strategiemi a koncepcemi (Digitální Česko, Digitální technická mapa ČR, GeoInfoStrategie, koncepce zavádění metody BIM v ČR).

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky hejtman, hejtmanství, digitalizované prostředí, digitální model, hejtman Kulhánek, Karlovarský kraj, Česko, Informační model budovy, Evropská komise, Bauhaus, Ursula von der Leyenová, Petr Kulhánek, Starostové a nezávislí, Evropa

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.