Krajská knihovna Karlovy Vary bude digitalizovat některé cenné tiskoviny. Půjde zejména o balneologickou literaturu, ale i tisky, které jsou cenné například tím, že již existuje jen málo exemplářů. Knihovna získala na projekt prostřednictvím ministerstva kultury dotaci ve výši 5,13 milionu korun. Celkový rozpočet činí přibližně šest milionů korun včetně DPH. Karlovarský kraj poskytne dodatečné finanční prostředky na pokrytí DPH a personální zajištění, řekla Andrea Bocková z Krajské knihovny Karlovarského kraje, která bude mít digitalizaci na starosti.
Projekt je součástí celostátní iniciativy, v níž bylo rozděleno zhruba 60 milionů korun mezi 14 krajských knihoven. Cílem je záchrana a zpřístupnění historicky cenných regionálních dokumentů. Kromě balneologické literatury, kterou karlovarská knihovna dlouhodobě vzhledem k historii lázeňství v kraji shromažďuje, se bude digitalizace týkat například i některých starých regionálních periodik, například Stráže míru, Karlovarských novin a jejich předchůdce Budovatele. Odborníci zdigitalizují i vzácné sborníky a dokumenty, které jsou často dostupné pouze v několika málo výtiscích nebo pouze k prezenčnímu studiu. Cenné informace jsou také v někdejších bývalých podnikových tiskovinách.
Úterý, 22. dubna 2025, 18:01
V archivech sokolovské radnice se dochovalo značné množství kronik, které mapují historii města před rokem 1945. Mnoho z nich už město nechalo zdigitalizovat. Stále ale zůstává mnoho spisů, které jsou pro běžné čtenáře i odborníky prakticky...
„Pro nás to bude znamenat pořízení profesionálního skeneru formátu A2+ a instalace dvou výkonných pracovních stanic, vybudování diskového pole a serverové infrastruktury. Musíme také implementovat speciální software pro zpracování digitalizovaných dokumentů podle standardů Národní knihovny ČR a napojení na digitální knihovnu Kramerius s fulltextovým vyhledáváním," popsala technickou část projektu Andrea Bocková.
V současné době bylo vyhlášeno výběrové řízení na dodavatele celého technického řešení digitalizace. Podle předpokladů by mohla instalace zařízení a spuštění digitalizace začít v druhé polovině letošního roku.
„Projekt představuje významný krok v záchraně kulturního dědictví našeho regionu. Díky digitalizaci zpřístupníme veřejnosti dokumenty, které jsou mnohdy unikátní a obsahují nenahraditelné informace o historii našeho kraje. V digitální knihovně Kramerius budou mít čtenáři k dispozici nejen běžně nepřístupné dokumenty, ale díky fulltextovému vyhledávání i možnost najít konkrétní informace mnohem rychleji a přesněji než doposud," doplnila Bocková.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám