Pilotní projekt vybudování mobilní datové sítě 5G Carolina Plus by mohl do Karlovarského kraje přilákat nové technologie. Síť vhodná i pro provoz autonomních vozidel, dronů nebo dalších aplikací by brzy měla mít konkrétní výstupy v podobě prvních autonomních zařízení pro praktické použití. Pokud by se podařilo doladit legislativní omezení, mohl by kraj sloužit i velkým společnostem pro testování technologií. Uvedli to vystupující na konferenci o autonomní mobilitě v Karlových Varech.
Podle Petra Vašty, který je koordinátorem projektů 5G sítě při karlovarské krajské hospodářské komoře i koordinátorem autonomní mobility na české prezentaci v japonském EXPO 25, je infrastruktura, která poskytuje kvalitní a bezpečnou síť v současné době budovaná jen v Karlovarském kraji. Kromě lokálních projektů, za kterými zatím spojí spíše samosprávy, se tak už ozývají i velké firmy, řekl dnes novinářům Vašta.
První autonomní vozidla by se mohla na silnicích a ve městech v kraji objevit už letos. "Z reálných příkladů použití bych zmínil svoz košového odpadu na pěší zóně v Chebu. Určitě bych zmínil plánovanou linku 0 MHD v Chebu. A třeba shuttlebus (kyvadlový spoj) v Mariánských lázních," uvedl první plánovaná využití technologie Petr Vašta. Například sběr odpadkových košů v Chebu by mohl vypadat tak, že software naplánuje na konkrétní den trasu a vozidlo samostatně popojíždí od koše ke koši, sleduje pracovníka, který koše vysypává, ví, kdy má popojet k dalšímu koši a podobně. Podle Vašty je to unikátní případ pro bezpečné a příjemné seznámení veřejnosti s autonomní technologií.
Karlovarský kraj připravuje nákup vozítka, které by umělo samo zmapovat stav silnic nebo cyklostezek a pořizovat tak data pro efektivní údržbu a opravy komunikací. Projekt už schválila krajská rada, řekla hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová (ANO).
Pro všechny tyto spíše pilotní projekty je nutná kvalitní siť 5G Plus. Umožňuje rychlejší odezvu, rychlý přenos dat, zabezpečení, ale třeba i kompatibilitu se sítěmi za hranicemi. Při přejezdu hranice by tam signál nevypadával, jako se to děje dnes. Opertátor T- Mobile, který pilotní projekt pokročilé 5G sítě v kraji buduje, chce nejprve pokrýt dálniční koridor D6, větší města do roku 2028 až 2029 i celý zbytek kraje. Dokonce se zabývá i možností, že by v rozsáhlých lesích v kraji mohly signál šířit autonomní drony.
Kromě dostavby technické infrastruktury bude ale nutné dořešit i chybějící legislativu. V Česku dosud autonomní mobilitu zákony nijak neřeší. Podle poslance Jana Kuchaře (STAN) by ale bylo možné to vyřešit výjimkou, která by platila jen v Karlovarském kraji a která by posléze mohla být předlohou pro zákonné usazení autonomní mobility v celém Česku.
Projekty 5G aplikací a autonomní mobility mají i podporu ve strany státu. Jak dnes řekl ministr pro místní rozvoj a bývalý hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (STAN), ministerstva se podpoře těchto technologií věnují už několik let "Rád bych ty alokace i do budoucích let navýšil při přípravě dalšího rozpočtu, protože vnímám multiplikační efekt těchto technologií. Třeba pokrytí 5G sítí nemá vliv jenom na přípravu autonomní dopravy, ale pokryje i dosud bílá místa na mapě pokrytí v kraji.“
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.