Všechny tyto problémy řešilo vedení Karlovarského kraje s vicepremiérem a ministrem Richardem Brabcem a náměstkem René Nedělou. Oba přislíbili pomoc regionu a navrhli několik možných způsobů řešení a finanční pomoci. Otázkou ale zůstává, zda pomoc přijde včas a zda se podaří region probudit.
Videokonference, která se konala závěrem týdne se společně s vedením Karlovarskoho kraje účastnil ministr životního prostředí Richard Brabec, náměstek ministra průmyslu a obchodu René Neděla a také europoslanec za Karlovarský kraj Ondřej Knotek. Hlavnímu tématy rozhovorů byly dopady útlumu těžby a problém provozu elektrárny Tisová i současná situace v lázeňství v Karlovarském kraji.
Karlovarský kraj trápí problém uzavřených lázeňských provozů a intenzivní propouštění v tomto odvětví, které se aktuálně týká 1500 zaměstnanců v lázeňství a navazujících službách.
„Dále stojíme před hrozbou propouštění 800 až 1 tisíce lidí pracujících v Tisové. Potřebujeme proto znát možnosti řešení pro oba segmenty, které patří ke klíčovým v našem regionu,“ vysvětlil Petr Kubis, hejtman Karlovarského kraje.
Dále se diskutovalo o výstavbě plynových zdrojů a zásobování teplem na Sokolovsku. Zmíněny byly také emisní povolenky, které se nejvíce týkají Sokolovské uhelné. Ta by podle zástupců ministerstev měla v letošním roce disponovat jejich přebytkem a může prodat či využít pro letošní rok.
Ministr Brabec také vysvětlil, že Sokolovská uhelná by měla jít cestou modernizace a inovace provozu.
„Chceme samozřejmě kraji pomoci, proto musíme hledat možnosti, jak na Sokolovsku situaci řešit. Z toho důvodu bych chtěl požádat o konkrétní prezentaci, jak Sokolovská uhelná vidí svou budoucnost v oblasti investic do modernizace. Dokážu si představit, že by společnost předložila projekt inovace výroby k financování z modernizačního fondu a získala finanční podporu na jeho realizaci. Ale musíme mít komplexní podklad o tom, co Sokolovská uhelná chystá,“ zdůraznil Richard Brabec.
Náměstkyně karlovarské hejtmana Jana Mračková Vildumetzová navrhla, že by projekt mohl navrhnout i svazek obcí. „Musíme si ale říci přesně, kdo má být žadatelem, jaký projekt má šanci na úspěch a naplnění podmínek modernizačního fondu. V příštím roce by v modernizačním fondu mělo být zhruba 10 miliard korun. Kdo bude mít projekty dobře připravené, uspěje. Nyní stát připravuje podmínky a další kritéria pro čerpání peněz z tohoto fondu,“ uvedla náměstkyně hejtmana.
Zmiňován byl v souvislosti s naším regionem i program Restart nebo snaha Sokolovské uhelné získat příspěvek z Evropského globalizačního fondu. Europoslanec Ondřej Knotek považuje za rychlé řešení akutního stavu možné odložení daní a kompenzaci mezd, což ale bude třeba prověřit u Evropské komise k této věci. Dalším řešením by mohlo být čerpání financí pro uhelné regiony z Fondu pro spravedlivý přechod (Just Transition Fund).
V závěru diskuse přislíbil vicepremiér Richard Brabec, že problém Karlovarského kraje přenese na vládu s apelem na bezprecedentní pomoc postiženému regionu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.