Františkovy Lázně chystají opatření, která mají zajistit ekologičtější provoz městské výtopny. Městu se na to podařilo získat dotaci. Celkové náklady mají dosáhnout 83 milionů korun. Výtopna je zatím v pronájmu, ale od příštího roku její provozování převezme zpět samo město, uvedl v tiskové zprávě starosta Jan Kuchař (PRO Zdraví s Sport).
"Je to pro nás opravdu úspěch a zároveň jistota. Na konci roku 2016 jsme společnosti KG Energo s. r. o. oznámili, že s nimi nebudeme nájemní vztah prodlužovat a ani výtopnu nehodláme nově pronajímat. Tím jsme dali jednoznačně najevo, že se po uplynutí doby nájemního vztahu chceme od 1. ledna 2021 ujmout opět výroby a dodávky tepla v našem městě," uvedl Jan Kuchař.
Dotace získaná ze Státního fondu životního prostředí je ve výši 60 procent, což je maximální výše podpory pro projekty tohoto typu. Přestavba centrálního vytápění města by měla snížit množství zplodin o 90 procent.
Pro Františkovy Lázně bylo obtížné dotaci ze Státního fondu životního prostředí získat. Jedním z hlavních kritérií bylo zlepšení ovzduší. To je ale v lázeňském městě relativně dobré ve srovnání s jinými, hlavně průmyslovými městy.
Projekt díky dotačním prostředkům zajistí dodávku tepla pro obyvatele i podnikatele po dobu dalších minimálně 25 let. Město navíc předpokládá, že se díky nové technologii sníží cena tepla asi o deset procent.
Podle dotačních pravidel by měla být ekologizace dokončena do konce roku 2023. Podle Kuchaře by ale mohlo být hotovo dřív. Výtopna je přitom jedním z mála posledních zdrojů znečištění ve městě, které kandiduje spolu s dalšími evropskými lázeňskými městy na zápis mezi světové památky UNESCO.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.