neděle 25. července 2021 Jakub

Cheb láká návštěvníky na prohlídky unikátních krovů, nikde jinde v republice tohle neuvidíte

Chebské krovy patří k nejvýznamnějším dochovaným konstrukcím, které sahají od středověku až do poloviny 20. století. Navštívit a poznat takto různorodý a bohatý komplex je možné pouze zde. Místa, která jsou běžně nepřístupná se zájemcům představí v podobě virtuálních prohlídek. Půjde například o 500 let starý krov františkánského kostela.

„Původ nejstarších dřevěných konstrukcí sahá až do vlády Karla IV. V Chebu je i nejstarší krov v České republice, kterou je konstrukce na františkánském klášteře. Lidé z celého světa k nám mohou jezdit prohlížet, zkoumat a obdivovat um tehdejších stavitelů, kteří často práci odvedli bez jediného železného spoje.“ informuje Nadační fond Historický Cheb

Objev takového pokladu byl dílem náhody. Když se přemýšlelo o tom, jestli by šlo do půdních prostor měšťanských domů vestavět nové byty, začala radnice s historickým průzkumem. Ten odhalil nečekané, a to dobře zachované krovy, kterými se nemohou pochlubit ani v Praze nebo v Krumlově.

Podle historiků je jedinečnost krovů dána také tím, že Cheb byl v minulosti bohaté město. Když se na většině našeho území stavěly domy jednopatrové, náměstí v Chebu už bylo obklíčeno třípatrovými domy s vysokými střechami a rozlehlými půdními prostory.

Střechy byly hned od začátku kryté pálenými taškami, aby dovnitř nezatékalo. Cheb měl také štěstí, že zde poslední velký požár řádil v roce 1270. Pak už nikdy nehořelo tak, aby většina domů lehla popelem. Krovy jsou navíc velmi masivní a bytelné. Padla zde hypotéza, že možná tehdejší stavitelé věděli, že Chebsko je seismicky aktivní oblastí, a tak tomu stavby přizpůsobili,“ vysvětlují odborníci z Nadačního fondu.

Dnes díky tomu, že většinu domů na náměstí vlastní město, jsou krovy udržované a mohou být i přístupné. Na návštěvu jedinečné památky je třeba si předem zarezervovat termín - ZDE. Start je vždy před infocentrem. Všechny krovy ale nejsou přístupné, a přesto do nich budou moci lidé nahlédnout. Už půl roku pracují na virtuální prohlídce krovu františkánského kostela, který patří k největším historickým krovům v republice. Video je nyní ve střižně a brzy spatří světlo světa.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Nadační fond Historický Cheb | Zdroj Nadační fond Historický Cheb

Štítky Cheb, historie, krovy, prohlídka, turisté, výlet, tip, památka, Nadační fond Historický Cheb

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.