čtvrtek 16. července 2020 Luboš

Na hranicích s Německem se sešli sousedé z obou stran

V Mýtině na Chebsku se dnes sešli lidé z obou stran česko-německé hranice, aby demonstrovali chuť se setkávat i přes bariéry, které na donedávna volně prostupných hranicích vznikly kvůli opatřením proti koronaviru. Setkání doplnil koncert.

Podle iniciátorky setkání Veroniky Křížkové se sešlo asi 30 lidí, ale postupně přicházeli další. Z obou stran hranice lidé přinesli i občerstvení. "Ale protože si je nemůžeme předávat, tak jsme je položili na hranici a lidé z druhé strany si pak přišli a vzali si," popsala realitu dnešních opatření na hranicích.

Zákaz volného pohybu přes hranici zasáhl podle Křížkové do života mnoha lidí. "Lidé se běžně navštěvovali, chodili si nakoupit, opravovat auta z jedné strany hranic na druhé. I já ještě jezdím na zimních pneumatikách, protože se přes hranici bez testu nedostanu," řekla.

V Mýtině se ukázal odlišný přístup k přeshraničnímu styku na obou stranách hranic. Zatímco z německé strany se na setkání přijela podívat jen policejní hlídka, z Čech přijelo několik policejních aut, a policistů a vojáků tak bylo téměř tolik jako účastníků setkání. "Ale nijak nezasahovali, jen na setkání dohlíželi," uvedla Křížková.

Podobná setkání na hranicích se dnes konala na asi 18 místech. Podle organizátora setkání v Trojmezí na Chebsku Pabla Schindelmanna chtějí účastníci symbolicky začít zašívat ránu, kterou myšlenka evropské sounáležitosti utrpěla současnými událostmi.

Účastníci akcí Soboty pro sousedství věří tomu, že současná situace, která sousedy na hranicích rozdělila, už brzy skončí a život se vrátí opět do normálu. "Naše setkání umožňují lidem osobní setkání, aniž by podstupovali drahé testování na nemoc covid-19 nebo museli jít do čtrnáctidenní karantény, případně aniž by byli nuceni lhát českým policistům na hranicích o důvodech překročení hranice," říká jeden ze spoluorganizátorů, ústecký germanista Jan Kvapil.

Autoři | Foto facebook.com

Štítky ČR, Německo, zábava, koronavirus, Mýtina

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.