Počasí dnes3,8 °C, zítra3,5 °C
Neděle 23. února 2025  |  Svátek má Svatopluk
Bez reklam

Vrtulníky letecké záchranky by z karlovarského letiště mohly létat už za dva roky

Autoři | Foto Richard Beneš

Letecká záchranná služba (LZS) by měla v Karlovarském kraji fungovat od roku 2027. Zajistí ji civilní provozovatel, náklady ministerstvo zdravotnictví (MZd) odhaduje na 55 milionů korun za rok. Vyplývá to z materiálu pro středeční jednání vlády. Z krajů chybí základna LZS ve Středočeském, Pardubickém a Zlínském, pro který chce podle dřívějších informací ČR uzavřít smlouvu se Slovenskem.

„Současná situace Karlovarského kraje je taková, že dvě třetiny území nejsou pokryty v doletové době 20 minut," píše se v materiálu. Zákon stanoví 20 minut pro dojezd sanitních vozů zdravotnické záchranné služby, stát podle této lhůty dlouhodobě posuzuje i pokrytí LZS.

„Letecká záchranná služba pro Karlovarský kraj je zajišťovaná ze základen Ústeckého či Plzeňského kraje," uvádí dále dokument. Vrtulníky je nejčastěji transportují do 85 kilometrů vzdálené Fakultní nemocnice Plzeň nebo do pražských nemocnic zhruba 130 kilometrů daleko. „Časový zisk při transportu do těchto vzdálených pracovišť prostřednictvím LZS je zcela nezpochybnitelný," doplňuje.

Argumentem pro zahájení provozu základny, která už se podle dokumentu buduje na letišti u karlovarské městské části Olšová Vrata, je také chybějící centrum komplexní onkologické péče. Do regionu také směřuje velké množství turistů, ať už do lázní, či sportovat v Krušných horách. Za rok je jich více než 1,2 milionu.

„Současně byl již ustanoven tým pro přípravu personálu, výcvik a součinnost s potenciálními provozovateli, pro zpracování indikačních kritérií a řízení provozu LZS v Karlovarském kraji pod vedením lékaře s aktuální pracovní zkušeností s LZS," popsalo MZd. Provoz základny bude hrazený ze státního rozpočtu, na roky 2027 a 2028 se očekávají náklady 110 milionů korun.

V roce 2028 končí současné smlouvy na zajišťování celostátního provozu LZS. Dvě dílčí zakázky na její další zajištění chce MZd zahájit v březnu. Loni stál roční provoz dvěma soukromými firmami 496 milionů korun bez DPH, letos se očekává nárůst asi o 100 milionů. Dalších 70,1 milionu platí letos ministerstvo policii a 53,7 milionu korun armádě, které provozují po jednom záchranářském vrtulníku.

V Praze létá v současné době se záchranáři vrtulník policie, v Plzni armády, o zbývající kraje se dělí dvě firmy. Po roce 2028 by se působnost policie měla rozšířit i do Brna a Ostravy, armáda bude poskytovat pro stanoviště v Praze, Plzni a Karlových Varech posádku lékaře a zdravotnického záchranáře. Přibydou dvě stanoviště s nepřetržitým provozem v Jihlavě a Olomouci, pouze na denní zásahy budou vrtulníky vzlétat z Ústí nad Labem, Liberce a Karlových Varů.

Ohodnoť článek

Štítky Karlovarský kraj, zdraví, záchranáři, letecká záchranná služba, vrtulník

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Vrtulníky letecké záchranky by z karlovarského letiště mohly létat už za dva roky  |  Chebsko  |  Z kraje  |  Karlovarská Drbna - zprávy z Karlových Varů a Karlovarského kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.