Nemoc covid-19 výrazně ohrožuje každodenní činnost společnosti Pomoc v nouzi. Ta má totiž běžně nedostatek personálu, který se v souvislosti s nákazou zaměstnanců a jejich rodinných příslušníků ještě zvyšuje. Podle ředitele Petra Beránka, není jednoduché zajištění veškeré péče, natož například povinného testování zaměstnanců.
„Působíme v Karlovarském kraji, takže jsme všechny zaměstnance vybavili potvrzením, aby mohli přejíždět z obce do obce a případně i z okresu do okresu a naštěstí tato potvrzení hlídkující policisté respektují,“ říká Petr Beránek na otázku týkající se omezení pohybu v jednotlivých městech a obcích.
Podle něj ani v době pandemie a tvrdých vládních opatřeních nejsou zásadní potíže s dostupností poskytovaných služeb. Problémy jsou ale personální.
„Snažíme se maximálně dodržovat veškerá opatření, protože poskytujeme pomoc občanům a to je celým smyslem naší organizace. V momentě, kdy se ale vyskytne nákaza koronavirem na pracovišti nebo v domácnosti některého ze zaměstnanců, máme personální problém,“ pokračuje dále ředitel s tím, že on ani jeho zaměstnanci nezaregistrovali, že by pandemie výrazně ovlivnila už tak vždy mizivé projevy společenské odpovědnosti v podobě dárcovství.
Kvůli výše popsané personální nedostatečnosti musí ale společnost Pomoc v nouzi omezovat rozsah poskytovaných služeb. Například pečovatelskou službu museli omezit jen na nejnutnější úkony, i když vždy po dohodě s klientem a osobami jemu blízkými.
„Samozřejmě informujeme také vedení obcí, v nichž musíme naši službu výrazně redukovat. Trvale ale pociťujeme nedostatek peněz na získání, udržení a rozvoj zaměstnanců. Základní mzdy převyšují minimální mzdu jen o pár tisíc a momentálně pociťujeme také nedostatek peněz na roušky a respirátory,“ pokračuje Petr Beránek a dodává: „Toužebně vyhlížíme avizované dotace Ministerstva práce a sociálních věcí na zvýšené personální a provozní náklady. Nyní vidíme, že povinné testování zaměstnanců nás bude stát další neplánované výdaje, a my doufáme, že obdržíme od státu odpovídající finanční podporu.“
A to nejsmutnější podle ředitele obecně prospěšné společnosti Pomoc v nouzi teprve přijde. „Bohužel až vše pomine a utichne, bude naše oblast zase tou výrazně opomíjenou. Tím ale nepopírám snahu vedení našeho kraje a některých lidí na ministerstvu práce a sociálních věcí měnit oblast sociálních služeb k lepšímu a za to jménem našich klientů děkujeme,“ uzavírá Petr Beránek.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.