Vlakové neštěstí nebo rozsáhlý požár lesa. To jsou rozhodně situace, kdy je zapotřebí mít, co největší přehled. V tom hasičům pomáhají drony, nasazeny byly například u nehody v Perninku. Využít se dá i při pátrání nebo později na rozbor a výcvik budoucích hasičů.
Unikátní technika, která nemá v republice obdoby. To je velitelský vůz s dronem. Ten bude sloužit hlavně veliteli zásahu při mimořádných událostech. Skrze kamery bude moci posílat záběry i přímo na operační středisko nebo krizový štáb. Drony nejsou pro požárníku žádnou novinkou, využívat je zde začali před třemi roky.
„Přenos z dronu ale byl pouze do obrazového zařízení u pilota a nebylo možné se získanými informacemi operativně pracovat. Vznikla tak myšlena na speciální techniku, která by zabezpečila možnost analyzovat informace důležité pro velitele zásahu získané z dronu přímo na místě události a v aktuálním čas,“ popsal mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.
Dron disponuje i termokamerou, kterou budou moci využít u požárů, aby mohli lépe najít skrytá ohniska, využití najde i při pátrání po ztracených osobách. Samotný vůz má na sobě osm kamer, ty se dokážou otáčet o 360 stupňů, mají optický zoom a zvládnou kvalitně snímat i v noci.
„Velitelské vozidlo má zabudované dvě pracoviště pro zpracování a distribuci videa z kamer a dronu. Auto je schopné současně přijmout signál z 9 kamer a dronu, následně zpracovat video a distribuovat formou streamu po internetu komukoliv, kdo dostane odkaz. Obrazové informace z dronu pak je možné přenášet kabelem i bezdrátově do dalších přijímačů přímo ve vozidle nebo v jeho blízkostí, například do štábu velitele zásahu. Ve vozidle je rovnou instalována i střižna pro případnou tvorbu spotů od zásahu pro média a na sociální sítě,“ komentuje Kasal.
Nasazován bude jen u živelných katastrof jako jsou lesní požáry nebo povodně, ale i u dalších událostí, kde je špatně přehledný terén. Podpora velitele zásahu ze vzduchu byla využita například u železničního neštěstí v Perninku, kde záběry z dronu pomáhali vyhodnotit celkový rozsah místa události, či například ještě před příletem letecké záchranné služby rekognoskovat možnosti přistání záchranářských vrtulníku co nejblíž místa neštěstí.
Cena vozidla je 3 810 290,- Kč. Celá částka byla hrazena z příspěvku Karlovarského kraje. Dovybavení vozidla včetně speciální elektrocentrály bylo v letošním roce hrazeno ze státního rozpočtu v celková částce 448 668,- Kč. Bezpilotní prostředek byl zakoupen v loňském roce díky příspěvku Města Karlovy Vary za celkovou cenu 790 534,- Kč.
Hned 16 automobilu putovalo do měst a obcí, které zřizují jednotky sboru dobrovolných hasičů. Kromě pořízení vozů přispěl Kkraj také na další vybavení pro jednotky dobrovolných hasičů, například na pořízení nové cisternové stříkačky, na dýchací přístroje, zásahové obleky a další.
„Dobrovolní hasiči si plně zaslouží podporu Karlovarského kraje, protože jejich role při zásazích ve městech a obcích je nezastupitelná. Znovu se to prokázalo při srážce vlaků v Perninku v červenci letošního roku, kdy při zásahu pomáhalo 9 hasičských jednotek, a to z Perninku a z okolních měst a obcí. Navíc tuto činnost dobrovolní hasiči vykonávají obětavě ve svém volném čase,“ zdůraznil při předání vozů náměstek hejtmana Martin Hurajčík.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.