čtvrtek 8. prosince 2022 Květoslava

VOLBY 2022: Sčítání hlasů začalo. Volební místnosti se úderem druhé hodiny uzavřely

Je rozhodnuto. Volební místnosti napříč celou republikou se úderem druhé hodiny odpolední uzavřely. Lidé v pátek a sobotu rozhodovali o novém složení městských a obecních zastupitelstev. Zároveň ve třetině volebních obvodů vybírali z kandidátů do Senátu.

Vítězství v komunálních volbách obhajuje ze stran na počet obdržených hlasů hnutí ANO. Nejvíce obecních mandátů ovšem ze stran získala KDU-ČSL. Rovněž v senátních volbách mohou nejvíc ztratit lidovci, kteří obhajují vítězství v sedmi z 27 obvodů, kde se nyní volí.

Kompletní výsledky hlasování, zejména v případě obecních voleb, budou k dispozici zřejmě až v neděli ráno. Mezi prvními voliči byli v pátek prezident Miloš Zeman a předseda vlády Petr Fiala (ODS).

Volební účast v Karlovarském kraji se kolem 11:00 pohybovala mezi 40 až 50 procenty. Ve větších městech přišlo k volebním urnám spíše méně lidí, kolem 40 procent, zatímco menší města už leckde zaznamenala účast přesahující 50 procent. Záchranná služba registruje dva výjezdy do volebních místností. V jednom případě šlo o lehké poranění hlavy, v druhém případě o kolaps.

Volební komise nemusely řešit žádné zásadní problémy ovlivňující regulérnost voleb. Pouze například v Brně policie během nočních hodin obdržela zprávu o tom, že by mělo v několika místnostech docházet k manipulaci s volebními lístky. To se ale nepotvrdilo.

Naopak v Ústeckém kraji přijala policie v souvislosti s volbami několik oznámení, všemi se zabývá, nikoho zatím neobvinila, řekl mluvčí krajské policie Daniel Vítek.


Podle serveru Romea.cz se podezření na kupčení s hlasy objevilo v Krupce na Teplicku, v Teplicích a na sídlišti Mojžíř v Ústí nad Labem. Podezření na kupčení s hlasy se objevuje zejména ve vyloučených lokalitách v regionu při každých komunálních volbách.

Policie se zabývá také údajným účelovým nahlášením trvalého bydliště v Moldavě na Teplicku. Vedení obce vyškrtlo ze seznamu voličů téměř 50 lidí, předseda volební komise dnes řekl, že i je nechá volit. Starostka Lenka Nováková (Otevřeně k všem) řekla, že o aktuální situaci ohledně připuštění vyškrtnutých voličů informovala Státní volební komisi.

V jedenácti obcích je už nyní jasné, že nové zastupitelstvo nevznikne. Žádné uskupení v nich nesestavilo kandidátku a proto ministerstvo vnitra pověří řízením obcí správce.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto redakce Drbny

Štítky senát, volby, referendum, obce

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.