čtvrtek 29. října 2020 Silvie

Místní v Karlovarském kraji vyzvali k vytvoření široké koalice

Místní - Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst vyzvalo strany v Karlovarském kraji k vytvoření široké koalice. Uvolnila by se tak patová situace v jednáních, při nichž se zatím neúspěšně snaží vytvořit koalici vítězné hnutí ANO i trojblok STAN, Piráti a Volba pro kraj (VOK). K návrhu Místních se připojilo i sdružení SNK1 - Starostové našeho kraje.

"Nabízíme všem stranám, s výjimkou SPD, společné jednání u kulatého stolu na téma vzniku široké krajské koalice s poměrovým zastoupením všech subjektů. Takové řešení, spojené s oproštěním se od politického boje o funkce, vnímáme jako optimální řešení, které pomůže řešit zásadní problémy Karlovarského kraje napříč politickým spektrem," uvedlo dnes v tiskovém prohlášení hnutí Místní. Podle lídra kandidátky Místních Patrika Pizingera zatím na setkání potvrdili účast zástupci STAN a lídr VOK Josef März.

Místní a SNK1 pozvali strany ke společnému jednání zástupce politických stran na pátek do velkého sál KASS v Chodově. Měli by hledat shodu pro nastavení základních parametrů vedoucích k uzavření široké koalice. Jednání se má konat ve formátu maximálně tři zástupci za každý subjekt zvolený do Zastupitelstva Karlovarského kraje

Ve středu se pro dočasnou spolupráci s ANO při jednání o koalici rozhodla koalice ODS+KDU-ČSL. Po deset dnů bude přednostně jednat s ANO. Společně by tyto dva subjekty disponovaly 17 hlasy v zastupitelstvu.

Na druhé straně stojí zatím trojblok STAN (osm mandátů), Piráti (šest mandátů) a minimálně část VOK (tři mandáty). Jenže v hnutí VOK není jednotný pohled na setrvání v trojbloku.

Trojblok rozeslal v úterý případným partnerům návrh memoranda ke společnému postupu k vytvoření krajské většinové koalice. "Ve středu jsme postupně obdrželi zpětnou vazbu od všech tří subjektů. ODS/KDU-ČSL nám poděkovala za nabídku a po zvážení všech argumentů se rozhodla přijmout nabídku hnutí ANO k jednání o vytvoření koalice s časovým omezením deseti dnů. Vyjednávací tým SNK1 odpověděl, že nevidí trojblok jako stabilní prvek ve vztahu k rozpolcení hnutí VOK, a k navrhovanému memorandu se nepřihlásí. Místní nás informovali, že návrh memoranda je v tuto chvíli bezpředmětný, protože se společně se SNK1 shodli na výzvě k novému formátu koaličního jednání," uvedll lídr kandidátky STAN Petr Kulhánek.

Jak řekl, v pátek se jednání v Chodově zúčastní. "Abychom svou myšlenku vysvětlili a podpořili věcnými argumenty," dodal Kulhánek.

Místní a SNK1 mají dohromady sedm mandátů. Pokud by trvaly oba velké bloky na svém, je zřejmé, že bez Místních a SNK1 nemají šanci na sestavení většiny, pokud by nepočítaly s hlasy přeběhlíků. Zatím stranou jednání zůstává SPD, které disponuje čtyřmi hlasy v zastupitelstvu.

Autoři | Foto Petr Tibitanzl

Štítky ČR, volby, kraje, Karlovarský

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.