Pilot letounu Hurricane loni na leteckém dni v Chebu dle ústavu nezvládl manévr

Autoři | Foto HZS Karlovarské kraje

Za loňskou nehodu historického stíhacího letounu Hawker Hurricane na leteckém dni v Chebu stojí nezvládnutý manévr 58letého pilota, který po nárazu do země zemřel. K provedení manévru neměl pilot podle vyšetřovatelů dostatečnou letovou výšku. Vyšetřovatelé nezjistili žádné důkazy o závadě nebo poruše letadla. Letadlo dopadlo mimo areál letiště poblíž rodinných domů. Při nehodě se lehce zranila jedna žena.

VIDEO: Pád letadla při leteckém dni v Chebu. Organizátoři vyjadřují soustrast rodině mrtvého pilota

Velkou tragédii skončil Letecký den v Chebu, při němž v neděli došlo k pádu historického letadla Hawker Hurricane. Letoun se zřítil nedaleko zástavby rodinných domů. Osmapadesátiletý pilot na místě zemřel. Organizátoři vydali den po nehodě...

"Příčinou letecké nehody byl pokus pilota o vertikální manévr k rychlé změně letu do protisměru ostrou a strmou sestupnou zatáčkou na malém prostoru, při které došlo k přetažení a vzniku autorotačního pohybu letounu. Ve strmé poloze letoun neměl dostatečnou výšku k vybrání, o které se pilot pokusil. Důsledkem byl náraz letounu do země," stojí v dokumentu.

Jeden z pilotů při vyšetřování uvedl, že letounu chybělo k provedení kritického manévru 150 metrů i více. "Tato kategorie letadel pro vybrání pádu či přetažení potřebuje velkou výšku, nebylo již jak tuto situaci zachránit. Subjektivně se mi zdálo, že let probíhal nezvykle pomalu a na menším režimu motoru," uvedl pilot.

K pádu letadla pravděpodobně přispělo i řešení problému se zapnutím bezpečnostních pásů, řešení stavu podvozku během letu či změna sestavy předváděných obratů. Ve zprávě stojí, že letoun byl způsobilý k letu a řádně udržován. Vyšetřovatelé nezjistili žádné důkazy o závadě nebo poruše, které mohly přispět ke vzniku letecké nehody. Nelze podle nich potvrdit, že byl pilot v okamžiku letecké nehody připoután bezpečnostními pásy.

Tragédie v Chebu. Hawker Hurricane pomohl zachránit Británii před Hitlerem

Stíhačka Hawker Hurricane nebyla modernější, rychlejší nebo snad lépe vyzbrojená než slavnější Supermarine Spitfire. Přesto však hurricany s plátěným potahem sehrály hlavní roli v obraně před německými nálety během roku 1940 a jejich piloti se asi...

Pilot měl pro vykonávaný let platnou kvalifikaci a byl zdravotně způsobilý. Před pádem byl při vědomí. Na akrobatické vystoupení s letounem Hurricane na leteckých akcích měl oprávnění. Za účelem získat toto oprávnění nalétal 16.100 hodin. Na historickém stroji kromě kritického letu uskutečnil za dva roky 21 letů. Létal také s dopravními letadly.

Letadlo Hawker Hurricane Mk.IV. byl poslední stroj tohoto typu na světě schopný létat. Za druhé světové války létal pro britskou Royal Air Force (RAF) a mezi jeho piloty byli i českoslovenští vojáci. Vzácný stroj v roce 2021 přivezl jeho majitel a podnikatel Ivo Lukačovič na letiště v Točné u Prahy, které také vlastní. Lukačovič loni uvedl, že by se měly trosky využít při stavbě nového letounu.

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ČR, nehoda, letectví, úmrtí, Cheb

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.