neděle 5. dubna 2020 Miroslava

Jedná se o blog, názory redakce se nemusí s názory autora shodovat.

Až bude roušek dostatek, dejte si jednu na volant nebo řadicí páku

O dodržování pravidel, strachu a něčem, co nám přijde normální, i když to normální není...

Je velmi potěšující, jak se převážná většina Čechů začala chránit rouškami, respirátory, šálami a vším možným před koronavirem. Jako by si najednou každý z nás uvědomil, jak blízko je nebezpečí a jak jednoduché je se nakazit. Pohledem z druhé strany lze říci, jak jednoduché je se chránit.

Už první den, kdy byla rouška povinná jen v některých krajích, jsem s potěšením sledoval chránící se lidi na ulici, ale i v autech. A bylo úplně jedno, jestli jeli ve škodovce, mercedesu, renaultu nebo nadupaným bavoráku. Najednou měli všichni strach a všichni začali dodržovat pravidla. A teď si uvědomte, že v České republice na koronavir ještě nikdo neumřel. Přesto máme strach. Z čeho? Z toho, že umřeme? Že umřou naši blízcí? Že to nebudou jedinci, ale desítky nebo stovky?

Ano, máme strach. Možná by se dalo říci, že je to strach z neznámého, z toho, co najednou přišlo a najednou to na nás všichni křičí, vláda, policie, kamarádi, rodina, prostě všichni. A my? My se snažíme zuby nehty dodržovat pravidla. Pravidla, která se stále přitvrzují, více nás omezují a více nám jsou nepříjemná. Bereme je ale jako nutnost, nutnost k tomu, abychom ve zdraví přežili.

A teď se zkuste zamyslet nad dvěma čísly. Rok 2018 – 565 a rok 2019 – 547. Asi jste pochopili, že prvním číslem ve dvojici je rok a víte co je druhé číslo? To druhé číslo je počet mrtvých na českých silnicích. Ano, každý rok umře na českých silnicích přes pět set lidí. Lidí z našich rodin, kamarádů, kolegů a tak dále. Nyní opět připomenu číslo nula, tedy počet lidí, kteří v Česku umřeli na koronavir.

Vidíte ten nepoměr v chování. Tam kde je číslo nula, máme roušky a dodržujeme pravidla. A tam kde je přes pět set, jezdíme nesmyslně rychle, pod vlivem drog, alkoholu, bez předepsaných brýlí a mnoha dalšího. Proč? Proč se nebojíme tam, kde by to bylo logické? Protože jsme si  nějak zvykli, že lidé umírají na silnicích, že jsou nehody a bereme to jako součást každého dne. Není to divné? Je.

A proto si vás dovolím touto cestou požádat o jednu věc. Až bude roušek dostatek, kupte si jednu a dejte si ji na volant nebo řadicí páku. Je totiž velmi pravděpodobné, že vám při každé jízdě připomene dobu, kdy jste striktně dodržovali pravidla a kdy jste se báli nejen o svůj život, ale i o život ostatních. Třeba vás napadne dodržovat striktně pravidla i za volantem a počet mrtvých na silnicích začne klesat směrem k nule…..

Štítky Blog

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.