Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekPondělí, 17. března 2025, 13:39
Být mámou je krásná, ale náročná role, která často znamená méně času na sebe. Každodenní povinnosti a stres mohou snadno odsunout vaše potřeby na druhou kolej. Přesto je důležité myslet na své zdraví, pohyb a duševní pohodu – nejen pro sebe, ale i pro své děti, kterým jste vzorem. Jak najít rovnováhu mezi péčí o rodinu a sebou samotnou?
Život s miminkem a celkově dětmi je někdy obrovský zápřah. Nedostatek spánku, nekončící povinnosti, kolotoč rodinných návštěv, stres, … V takové situaci na sebe maminky zapomínají a dostatečně se samy sobě nevěnují. Navíc život začne ubíhat rychleji než kdykoliv předtím, takže je ze dne týden, z týdne měsíc a z měsíce půl roku. A nakonec zjistíte, že jste se sama sobě už dlouhou dobu nevěnovala a nemáte z toho dobrý pocit.
Tělo pohyb vyžaduje, protože si tím udržíte zdravý poměr svalů v těle, čímž se eliminují bolesti, zdravotní problémy a zlepší se fyzický výkon. Na druhou stranu se kromě cvičení a stravy musíte zaměřit i na svůj mozek a duševní pohodu. Vše jde ruku v ruce a jedno bez druhého nefunguje. Ohromnou motivací k aktivnímu a spokojenému životu je to, že jste pro své děti vzor a učíte je, jak se v životě chovat. Proto dětem poskytněte dostatek pozitivních příkladů, jak se starat o své fyzické a psychické zdraví. Už na začátku je důležité zmínit, že tento článek slouží jako inspirace, nikoli jako odborné lékařské doporučení. Vždy se řiďte radami svého lékaře a poslouchejte signály svého těla.
Nejsnazší způsob, jak do svého života propašovat pohyb, je skrz obyčejné aktivity jako je procházka s kočárkem, hra s dětmi nebo venčení pejska. Tělu prospívá hlavně chůze, což je něco, s čím nikdo nemůže mít problém. Nemusíte vydávat neuvěřitelné sportovní výkony, stačí chodit. Aby to nebyla nuda, zvolte jinou trasu a nebojte se kopečků. Trasu si zkontrolujte na Google mapách kvůli schodům a jiným překážkám. Jaký počet kroků je ten “TOP”? Hodně dlouhou dobu se říkalo, že je ideálních 10 000 kroků, ale teď se studie přiklání spíše k tomu, že minimální počet by měl být 5 500 kroků. Snažte se tedy mít každý den minimálně toto množství. Je to cca 3,5 km, což není mnoho a neměl by být problém to napasovat i do vašeho dne.
Kromě chůze se ale doporučuje zvolit i cvičení, které udržuje nebo buduje svalovou hmotu. Svaly drží tělo vzpřímené a zabraňují ochabnutí. Ochabnutí zádových a břišních svalů není legrace a může to vést k bolestem zad. Zkuste pilates, jógu, cvičení s vlastní váhou a pro zlepšení výdrže a podporu zdravého srdce občas napasovat i cardio. Zkuste třeba program pro maminky Gravido.
Jak zvládnout cvičení během dne, když si na něj vzpomenete až večer? Začněte plánovat. Možná jste doteď plánovat nemusela, ale časy se mění. Sepište si váš klasický harmonogram a promyslete si, jestli tam někde není nějaké volné místo, případně, jestli by s časem nešlo nakládat lépe. Víme, že velkou roli hraje únava. Možná vás ale překvapí, že právě pohyb a rozproudění krve vám doslova vlije novou energii do žil. Nebojte se péči o děti přenechat partnerovi, kamarádce nebo sousedce a zajděte si do posilovny, na lekci nebo si zapněte youtube video na televizi a 30 minut bez přerušování si zacvičte. Nechte si pomoct, když je to možné. Uvidíte, že se vám uleví. Starší ratolesti se k vám mohou při cvičení připojit. Možná to nebude dokonalé, ale o to nejde. Třeba se u toho hodně zasmějete, a nakonec si užijete spoustu zábavy. Jakmile to teplota dovolí, vytvořte na zahradě nebo v parku překážkovou dráhu nebo různé úkoly a také se zapojte. Probudíte v sobě malé dítě a uvidíte, jak budou vaše děti nadšené.
Energii člověk nezískává pouze ze spánku, ale také z jídla. Je nutné mít ve stravě hodně zeleniny, ovoce a vlákniny. Nebojte se konzumovat dostatek bílkovin, sacharidů a tuků. Energii rychle umíte dodat hrstí oříšků. Stejně jako u pohybu, i v této situaci máte vliv na prcky. Učí se od vás, jak jíst a přebírají i stravovací vzorce a návyky. Naučte se brát jídlo jako palivo, což znamená, čím kvalitnější jídlo = tím lepší vliv na tělo. Snažte se jídla zjednodušit, abyste vařením nestrávila hodiny a hodiny. Není to nutné, pokud se zrovna nejedná o sváteční oběd, kdy chcete vytvořit něco náročnějšího. A nezapomeňte na dostatek hydratace! Dospělý člověk by měl vypít minimálně 1,5 l vody. Nedostatek tekutin způsobuje únavu, bolest hlavy, zánět močového měchýře, nesoustředěnost a další nepříjemnosti.
A jako poslední, a přitom nejdůležitější je duševní pohoda. Mozek potřebuje přiměřené množství aktivity a odpočinku. Snažte se každý den sama sobě věnovat pár minut a hned ráno se věnovat nádechům a výdechům. Pěkně tím zaktivujete celý organismus. Další volný čas využijte pro krátkou relaxaci a meditaci. V případě, kdy už máte pocit, že je toho moc, využijte online terapii Hedepy.
Ať už je váš den jakkoliv hektický, nezapomínejte, že i malá chvíle klidu dokáže zázraky. Najděte si čas na aktivity, které vám přinášejí radost – ať už je to četba oblíbené knihy, procházka na čerstvém vzduchu nebo poslech uklidňující hudby. Pokud se cítíte pod tlakem, zkuste si vědomě uvolnit svaly a soustředit se na hluboké dýchání. Pravidelné rituály, jako je večerní čaj nebo krátký zápis do deníku, vám pomohou uklidnit mysl a lépe zvládat každodenní výzvy.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám