Nemocnice Karlovy Vary začala využívat v pilotním programu software Brainomix 360, který pomáhá u pacientů rychleji a přesněji diagnostikovat cévní mozkovou příhodu (CMP). Systém, který je už využívám jinde v Evropě, umožňuje lékařům rychle zpracovat snímky z počítačové tomografie (CT) a díky umělé inteligenci usnadní rozhodování o zahájení nejvhodnější léčby. Ve výsledku by tak měl přispět k rychlejšímu zákroku, který je v případě CMP rozhodující pro následky mozkové mrtvice, informovala mluvčí Karlovarské krajské nemocnice (KKN) Markéta Singerová.
Cévní mozková příhoda je akutní onemocnění mozku, které je způsobeno náhlým přerušením průtoku krve do mozkové tkáně. Může být způsobena buď uzávěrem cévy (ischemická CMP) nebo krvácením do mozku (hemoragická CMP). Rychlá diagnostika a léčba jsou pro záchranu mozkové tkáně a zlepšení výsledků léčby klíčové. „Brainomix 360 dokáže automaticky analyzovat snímky z CT a poskytuje výsledky během několika minut. To znamená, že v akutních případech, kdy je čas rozhodující, lze rychleji zahájit správnou léčbu, například trombolýzu či mechanickou trombektomii,“ uvádí vedoucí lékař iktového centra karlovarské nemocnice Evgenii Tarasov.
Systém umí přesně detekovat oblasti mozku postižené ischemií (nedostatkem kyslíku) nebo krvácením. Software také umožňuje rychle a bezpečně sdílet snímky mezi jednotlivými nemocnicemi a odborníky. To urychluje konzultace a zlepšuje koordinaci péče, což je zásadní pro pacienty s akutní CMP.
„Díky zavedení softwaru Brainomix 360 očekáváme zkrácení čekací doby na výsledky vyšetření a celkové zrychlení léčby pacientů s CMP," dodal Tarasov. Neurologickým oddělením Nemocnice Karlovy Vary prošlo loni 406 pacientů s CMP. Ve 160 případech byla pacientům provedena trombolýza, tedy rozpuštění krevní sraženiny. Jedním z klíčových parametrů při hodnocení úrovně poskytované péče v rámci iktového centra je takzvaný Door-to-Needle Time (DNT). V podstatě jde o časový interval od přijetí pacienta do zahájení trombolýzy. Neurologové KKN dosáhli hodnoty DNT 27 minut, která svědčí o dobré organizaci péče i u komplikovaných případů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.