pondělí 13. července 2020 Markéta

Tatínci mohou znovu k porodu. Ministerstvo zdravotnictví zrušilo nařízení z poloviny března

Od dnešního dne mohou být u porodu znovu přítomni tatínci nebo jiná další osoba. Rozhodnutí ministerstva zdravotnictví potvrdil na svém twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Přítomnost třetí osoby u porodu byla zakázána kvůli šíření koronaviru zhruba od poloviny března.

„Shodli jsme se s epidemiology, že je to za stávající situace a při dodržení určitých opatření možné. Otec musí mít roušku, teplotu nižší než 37°C a porod proběhne v samostatném pokoji. Jsem za všechny rodiče moc rád, vím, že to nebylo snadné,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Přítomnost tatínků a jiných osob u porodu zakázalo ministerstvo zdravotnictví 18. března. Koncem března pak úřad umožnil přítomnost třetí osoby například u porodů tělesně či duševně postižených rodiček. Plošný zákaz přítomnosti u porodu pro další osoby, tedy i otce dětí, napadla u soudu organizace Liga lidských práv. Městský soud v Praze ale návrh na zrušení zákazu odmítl.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula řekl serveru Deník N, že o přítomnosti dalšího člověka u porodu budou rozhodovat samy porodnice. „Je tam napsáno, že to bude ve finální gesci dotyčného zdravotního zařízení s tím, že mají možnost to povolit a ministerstvo s tím souhlasí," uvedl.

Rozhodnutí ministerstva potěšilo například nastávající maminku Ditu, kterou čeká porod na přelomu měsíce. „Jsem fakt nadšená. Vím, že je tam spíš jako morální podpora, ale právě proto je to tak důležité, aby byl manžel u toho, až se malej narodí. Takový okamžik se nedá natočit jen na video a sdílet. O tu atmosféru by neměl budoucí rodič přijít. Doufám, že i budějcká nemocnice přistoupí k tomu, aby u toho mohli být tatínkové. Já pevně věřím že ano," napsala nastávající maminka.

Podle mluvčího Karlovarské krajské nemocnice Vladislava Podrackého to krajská nemocnice opravdu umožní. Splněny ale budou muset být předepsané podmínky. Karlovarská nemocnice tatínkům umožní vstup pouze na porodní box a to po změření teploty a v ochranných pomůckách. „Třetí osoba se ale nedostane do žádných jiných prostor, například tam, kde se nastávající maminka může během hospitalizace před porodem a po porodu nacházet. Zároveň se nesmí setkat s žádnou jinou rodičkou," uvedl mluvčí s tím, že již během dneška nemocnice zaznamenala řadu dotazů na toto téma.

Vzhledem k tomu, že je porodnice v Chebu kvůli koronaviru stále uzavřená, děti se v Karlovarském kraji rodí pouze v nemocnici v Karlových Varech a Sokolově.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky porod, tatínek, ministerstvo zdravotnictví, nemocnice, koronavirus

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.