sobota 23. ledna 2021 Zdeněk

Obyvatelé Chebska vyzývají ministra Blatného: Otevřete hranice sanitkám

Po iniciativě vedení Karlovarského kraje i pirátského poslance Petra Třešňáka přichází s prosbou o povolení pomoci z Německa i obyvatelé Chebska a příhraničí. Ti v petici vyzývají ministra zdravotnictví, aby povolil českým sanitkám vozit pacienty s nemocí covid-19 do Saska a Bavorska.

„Vážený pane ministře, my, občané okresu Cheb a dalších příhraničních regionů, se na Vás obracíme v důsledku nanejvýš vážné a alarmující situace, kterou doslova na vlastní oči sledujeme v našich zdravotnických zařízeních. Z chebské nemocnice máme četná svědectví o prokazatelně kolabující intenzivní péči o pacienty. Primář interního oddělení volá v celostátních médiích o pomoc a varuje, že bude každým okamžikem docházet k protiprávní selekci pacientů. Personál řady nemocničních oddělení je podle mnoha svědectví, která z nemocnice přicházejí, dlouhodobě vyčerpaný, řada lékařů je na hraně svých sil a bez jakékoliv blízké vize na stabilizaci celé situace. Několika z nás naši příbuzní a známí potvrzují kritickou situaci. I těžce nemocní pacienti, kterým selhává dech, a zavolají si sanitku, musejí v nemocnici až 5 hodin čekat, než na ně vůbec přijde při příjmu řada. I přesto je zcela vysílený nemocniční personál oceňován za snahu a obětavost, kterou této krizi čelí,“ stojí v petici, jejímž autorem je chebský advokát Libor Dušek.

V petici se dále uvádí, že pomoc v německých nemocnicích předjednal hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (KOA) a pro obyvatele regionu, který je geograficky ze tří stran Německem obklopen (a nejen pro něj), to v této situaci znamená pomyslné světlo naděje. Nezbytnou podmínkou k realizaci přeshraničního příjmu pacientů je ale oficiální žádost české vlády německé straně.

„Tuto variantu však dosud odmítáte a argumentujete tím, že není důvod k panice a vše se zvládne řešit v rámci českých nemocnic. Je pro nás nepochopitelné, proč vláda v této situaci odmítá učinit formální krok a požádat Německo o pomoc. Dle našeho názoru neexistuje jednoznačnější situace, kdy si mají státy v rámci Evropské unie pomáhat. I když může nastat situace, že německou pomoc nebude nutné využít (nebo i z pochopitelných důvodů na německé straně nakonec nebude možné využít), pojďme si tuto možnost zkusit zajistit. Nemůžeme takovou žádostí nic ztratit, naopak tím můžeme zachránit lidské životy.  Vzhledem k výše uvedenému máme obavy ze vzniklé situace, a proto Vás tímto vyzýváme, abyste přehodnotil své stanovisko a zasadil se o urychlenou formální žádost ministerstva zdravotnictví a Vlády České republiky o výpomoc ze strany dvou německých spolkových zemí – Svobodného státu Bavorsko a Svobodného státu Sasko,“ dodává autor v petici.

Tu již podepsala řada chebských osobností a svůj podpis přidal i předseda Krajské hospodářské komory Tomáš Linda, primát chebské interny Stanislav Adamec nebo ředitel chebské Galerie umění Marcel Fišer. Petici zatím podepsalo více než dvě stě lidí.

Petice se šíří hlavně na facebooku, a například Jan Kadlec v komentáři napsal: „Nechci, aby zbytečně umírali lidé, je mi neskutečně líto zdravotníků.“ Další komentář přidal Václav Michálek„Z rozhodnutí zřejmě lékaře byl můj otec z chebské nemocnice převezen na údajné doléčení covidoveho oboustranného zápalu plic do nemocnice Mariánské Lázně, kde hodinu po převozu zemřel.“ A lékař Jiří Dašek dodal: „Mrzí mne, že Karlovarský kraj a okres Cheb zvláště, se již po dlouhou dobu ocitají na pokraji zájmu mocných.“

Hodnocení článku je 86 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto archiv

Štítky koronavirus, nákaza, Cheb, Karlovarský kraj, Německo, ministr, Jan Blatný, petice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.