čtvrtek 16. července 2020 Luboš

Plošné testování v Chebu potrvá možná až do soboty

Krajská hygienická stanice vydala konkrétní počty nakažených a zemřelých ve dvou nemocnicích, kde je aktuálně zaznamenán zvýšený výskyt nemocných COVID-19. V Chebu provádí tři týmy vojáků plošné testování zaměstnanců a jejich rodinných příslušníků.

Nemocnice Cheb a nemocnice Mariánské Lázně. To jsou aktuálně nejvíce zasažená místa nemocí COVID-19 v Karlovarském kraji. Zatímco v Mariánských Lázních byl zvýšený počet nakažených odhalen v minulém týdnu, v Chebu se situace zhoršila v úterý.

„Celkově v nemocnici Cheb evidujeme 49 pozitivních pacientů, z nichž 15 zemřelo. Jednalo se o pacienty s chronickými onemocněními ve věku 67 – 90 roků. Dále je v nemocnici 39 pozitivních zaměstnanců, kteří byli a jsou izolováni doma. Jde o sumární data od 26. března do včerejšího večera,“ uvedla mluvčí krajské hygienické stanice Michaela Zajíčková.

O něco lepší situace je v Mariánských Lázních, kde už od minulého týdne pomáhá armáda. „Celkově v nemocnici Mariánské Lázně evidujeme 39 pozitivních pacientů, z nichž 2 zemřeli. Jednalo se o pacienty s chronickými onemocněními ve věku 74 a 78 let. A dále 19 pozitivních zaměstnanců a 1 lékaře pracovně-lékařské služby. Jde o sumární data od 9. dubna rovněž do včerejšího večera,“ dodala mluvčí hygieny.

Zatímco v Mariánských Lázních se nákaza začala šířit hned od začátku epidemie po plese, v Chebu se nejpravděpodobnějším zdrojem nákazy jeví hospitalizovaná pacientka. I do Chebu zamířila na pomoc armáda, která zahájila plošné testování zaměstnanců.

„Máme v Chebu necelých pět set zaměstnanců. Pokud k nim připočteme i jejich rodinné příslušníky, je jasné, že armádní týmy provedou více než tisíc testů,“ uvedl mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký s tím, že testování v Chebu může trvat až do soboty.

Podle starosty Chebu Antonína Jalovce je velkým omylem některých obyvatel kraje domněnka, že za nákazu mohou pendleři. To odmítá i mluvčí nemocnice, který stejně chebský starosta sdělil, že nakažení pendleři tvoří malé procento a zdaleka nejsou hlavním problémem. Pro pendlery a další samoplátce kraj v minulém týdnu zavedl možnost testování v Chebu i Karlových Varech. O testování v ceně 2000 korun je velký zájem.

Situaci v Chebu bedlivě sleduje i vedení Karlovarského kraje. To požaduje, aby do nemocnice dorazil nezávislý epidemiolog. „Ten by aktuální stav v nemocnici vyhodnotil a nastavil takové postupy, které povedou k návratu zdravotnického zařízení do normálu,“ dodal krajský radní pro zdravotnictví Jan Bureš.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky ČR, zdraví, nemocnice, koronavirus, Karlovarský kraj, Cheb

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.