Na Střední uměleckoprůmyslové škole keramické a sklářské v Karlových Varech by se mohl začít vyučovat vysokoškolský studijní program zaměřený na práci se sklem. Zaštiťovat by ho měla Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni (ZČU). S prvním školním rokem se počítá v roce 2027, poté, co škola projde náročnou přestavbou. Zástupci obou institucí už podepsali memorandum o vzájemné spolupráci.
"Cílem memoranda je vybudování vysokoškolského studia ateliéru Skla na naší nové škole, která bude zrekonstruovaná a dostavěná. V podstatě by tím mělo vzniknout odloučené pracoviště Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara," řekla ředitelka Markéta Šlechtová.
Keramickou školu čeká v příštích letech kompletní rekonstrukce. Náklady by měly dosahovat 1,5 miliardy korun. Projekt přestavby byl vybrán jako strategický projekt Karlovarského kraje a má tak šanci získat na většinu nákladů peníze z Operačního programu Spravedlivá transformace (OPST). Po dostavbě se zvýší kapacita školy zhruba o 170 žáků na 540. Součástí rozsáhlého projektu bude právě i vybudování nového ateliéru pro skláře. Prostory, kde budou brusičské, rytecké a další dílny, by využívali také středoškoláci.
Výroba skla, ale i keramiky a porcelánu má v Karlovarském kraji dlouholetou tradici. Výrobky od sklárny Moser jsou známé po celém světě. Nový obor sklářství přispěje podle hejtmana Petra Kulhánka (za STAN) k rozvoji tradičního řemesla. Do Karlových Varů by mohl přilákat studenty z celé České republiky.
Sklářství by mělo být zcela novým oborem plzeňské univerzity. Vyučovat by se mělo výhradě v Karlových Varech, pedagogy by zajistila fakulta. Její děkan Vojtěch Aubrecht očekává, že o studium bude zájem. Protože jde o ojedinělý obor, počítá se s omezenou kapacitou asi šesti studentů v jednom ročníku.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.