čtvrtek 22. dubna 2021 Evžénie

Zájem o maturitu z angličtiny proti matematice opět narostl

Zájem o státní maturitu z cizího jazyka proti matematice letos opět mírně vzrostl. K matematice se přihlásilo zhruba 19 procent maturantů, což je přibližně o jeden procentní bod méně než loni. Ostatní dali přednost cizímu jazyku. Nejvíc studentů si vybralo již tradičně angličtinu. Vyplývá to ze statistik, které poskytl Marek Lehečka z referátu vnějších vztahů Cermatu. Ke státním didaktickým testům se podle něj letos přihlásilo 70 987 studentů. Kolik z nich v důsledku úlev kvůli epidemii covidu-19 nebude testy skládat, bude Cermat vědět až po skončení zkoušek.

Maturity se letos budou konat v upravené podobě. Podle novely zákona bude Cermat organizovat jen didaktické testy. Ústní a písemné zkoušky se přesunuly do škol, kvůli epidemii covidu-19 ale ministerstvo školství rozhodlo, že se slohy letos mimořádně zruší a ústní zkoušky budou dobrovolné. Studenti některých oborů, kteří kvůli epidemii mezi loňským 12. říjnem a letošním 17. květnem pracovali nejméně 160 hodin v nemocnicích či domovech seniorů, nebudou muset skládat ani maturitní testy. Všechny bude čekat školní maturita ze dvou nebo tří předmětů včetně případné praktické zkoušky podle oboru.

Státní maturita je podle zákona povinná z češtiny a druhý předmět si studenti vybírají mezi matematikou a cizím jazykem. K didaktickému testu z češtiny by letos mělo jít 70 987 maturantů, což je o 2951 víc než loni. K cizímu jazyku se přihlásilo 57 353 studentů, tedy 80,8 procenta všech. Zbytek si zvolil matematiku. Zájem o cizí jazyk meziročně o jeden procentní bod narostl. V případě angličtiny, kterou si vybralo 55 109 maturantů, se zvýšil o 1,5 procentního bodu. Podíl přihlášených k němčině, ruštině, francouzštině a španělštině poklesl. K nepovinné obtížnější zkoušce z matematiky rozšiřující by mělo jít 2799 prvomaturantů.

Žáci, kteří pomáhají v nemocnicích nebudou dělat testy 

Počet žáků, kteří kvůli práci v nemocnicích a domovech seniorů nebudou testy letos dělat, není Cermat nyní schopen odhadnout, uvedl Lehečka. Jejich počet podle něj bude znám až po skončení zkoušek. Doklad o splnění všech podmínek mohou předložit do 17. května. V oborech, kterých se možnost nekonat povinné testy týká, se k maturitě poprvé přihlásilo 5500 studentů, řekl. Cermat podle něj připravuje zkušební dokumentaci standardně pro všechny.

Úmysl dobrovolně dělat ústní zkoušky z češtiny a cizího jazyka musí studenti sdělit ředitelům škol do 30. dubna. Ani tuto informaci nebudou ředitelé Cermatu předávat předem. „Počty konajících žáků tedy budou známy až poté, co nám školy elektronicky předají všechny výsledky zkoušek profilové části,“ řekl Lehečka.

Státní maturitní testy se mají konat 24. až 26. května. Mimořádný termín pro maturanty, kteří budou při řádném termínu testů v karanténě, bude 7. až 9. července. Období školních, takzvaných profilových maturit bude od 1. června do 23. července. Praktické zkoušky se budou moci konat od 19. dubna do 27. srpna.

Výsledky testů z řádného termínu Cermat zveřejní 17. června na webu data.cermat.cz, řekl Lehečka. Z celého jarního období podle něj budou informace k dispozici v tiskové zprávě na začátku září. Kompletní výsledky letošních maturit včetně podzimního termínu pak budou v říjnu v souhrnné statistické analýze, dodal. Výsledky testů se podle loňské úpravy maturitní vyhlášky nově nebudou známkovat, ale hodnotit procenty a slovy "uspěl" či "neuspěl".

Ohodnoť článek

Autoři | Foto archiv

Štítky ČR, školy, koronavirus, střední, maturity

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.